Dżemik albo nalewka
Już teraz, w maju zbieramy owoce jagody kamczackiej. Ale jak je wykorzystać?
Słodko-kwaśne jagody dostarczają naszemu organizmowi cennych składników, tj. cukry (10%), kwasy organiczne (3%), pektyny (1,5%) oraz witamina C (25-130 mg/100g). Są one również bogatym źródłem substancji biologicznie aktywnych – antocyjanów (do 1400 mg/100g) i flawonoidów (140 mg/100g). Barwniki te posiadają właściwości przeciwutleniające, wzmacniające naczynia krwionośne oraz antyseptyczne. Powodują one również usuwanie z organizmu człowieka toksyn i metali ciężkich. Przez to zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Owoce, oprócz możliwości bezpośredniego spożycia, mogą mieć inne zastosowanie w sztuce kulinarnej, przede wszystkim jako składnik sałatek owocowych i deserów (lodów, ciast). Służą także jako dodatek do kompotów i galaretek owocowych w celu wzmocnienia ich barwy i smaku. Sporządza się z nich również przetwory – soki, dżemy, wina i nalewki. Nadają się one także do mrożenia. Wywar z liści i kwiatów w medycynie ludowej stosowano jako dezynfekującą i antyseptyczną płukankę, m. in. w chorobach gardła.
Jedyną wadą uprawy tej jagody jest to, że owoce opadają po dojrzeniu, dlatego też musimy pilnować terminu zbioru i… najlepiej zaraz przerobić „jagódki”. Nasze propozycje:
Dżem z jagody kamczackiej
Składniki:
- 1 kg jagody kamczackiej
- 0,5 kg cukru
- 2 łyżki wody
Przygotowanie:
Umyte jagody kamczackie wsypać do garnka, posypać je cukrem i dodać wodę. Zagotować i utrzymać na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając aby jagody nie przywarły do dna garnka. Gdy dżem już będzie gęsty, gorący przelać do suchych słoików i szybko zakręcić. Postawić do góry dnem, poczekać aż przestygną.
Nalewka z owoców jagody kamczackiej
Składniki:
– 1 kg owoców jagody kamczackiej
– 0,5 kg cukru
– 0,5 l wódki 40%
– 0,5 l spirytusu
– laska cynamonu
Przygotowanie:
Jagody wrzucić do słoja i przysypać cukrem, przykryć gazą i odstawić na tydzień. Gdy jagody puszczą sok, dolać spirytus, dorzucić cynamon, zamknąć szczelnie i odstawić na miesiąc. Po miesiącu zlać płyn, a owoce zalać wódką i odstawić na dwa tygodnie. Na koniec odcedzić owoce, połączyć płyny, rozlać do butelek (wcześniej sklarować). Czas dojrzewania: 6 miesięcy.
Tekst/foto: sch