Przyszła jesień!
I sezon ogrodniczy ma się ku końcowi. Nie zapominajmy o przygotowaniu ogrodu do zimy.
W październiku kwitną jeszcze niektóre kwiaty, ale jest to okres przygotowań do zimy. W ogrodzie jest jeszcze sporo pracy – do połowy miesiąca możemy przesadzać rośliny iglaste, a także wykonywać nowe nasadzenia drzew owocowych z „gołym korzeniem” lub krzewów: porzeczki, agrestu czy malin. Po tych pracach dobrze jest rośliny wyściółkować np. suchą trawą warstwą kory lub kompostu.
Z drzew owocowych oraz pod nimi zbieramy wszystkie zeschnięte i zgniłe owoce, wygrabiamy liście, martwe części roślin, resztki roślinne, by zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Zabezpieczamy je także przed gryzoniami specjalnymi opaskami. Drzewka możemy już pomalować wapnem z dodatkiem farby emulsyjnej lub mącznego klajstru.
Z trawników systematycznie wygrabiamy liście, darń napowietrzamy, a także możemy nawieźć nawozami zawierającymi fosfor i potas.
Także sporo pracy czeka nas przy oczkach wodnych, stawach i innych zbiornikach wodnych. Przede wszystkim wyjmujemy i czyścimy pompy wodne. Przeglądamy stan roślin wodnych, niektóre gatunki przenosimy do pomieszczeń by tam zimowały. Wypompowujemy wodę ze zbiornika i czyścimy dno. Pozbywamy się martwych części roślin i mułu. Po ponownym napełnieniu zbiornika wpuszczamy rybki. Oczko wodne przystosowane do zimowania ryb powinno mieć co najmniej 1m głębokości. Jeśli będą one zimowały w naszym oczku, musimy pamiętać o napowietrzaniu zbiornika oraz dostarczania światła. Pomocne będzie ułożenie styropianowego krążka, dzięki któremu w danym miejscu woda nie zamarznie. Możemy także rozciągnąć siatkę nas zbiornikiem, by nie wpadały do niego np. liście.
Tekst/foto: Sławek Chyliński