Impresjonizm, kubizm, a może dadaizm…

2014.12.20.10Obserwowanie natury, karykatura, operowanie kolorem, harmonia, wpływ na zmysły – to tylko mały wycinek zamierzeń twórców współczesnej sztuki malarskiej.

Większość z nich uznaje się za kontynuatorów wcześniejszych kierunków w malarstwie, choć też są i tacy, którzy – na fali buntu przeciwko konwencjom w sztuce – starają się wyrażać w pracach swoje jestestwo, często na pograniczu jawy i snu, fantazji, a nawet halucynacji.

2014.12.20.12To wizje artystów i ich wyobraźnia, sposób oddania uczuć i chęć zaskoczenia widza w oczekiwaniu na jego opinię o oglądanej pracy. Ale o czym teraz mówimy i po co to wszystko?

2014.12.20.11Przytaczamy tu przykładowe kierunki z historii malarstwa, sposoby dotarcia artystów do odbiorcy, ale głównym zamierzeniem jest zasygnalizowanie istnienia w naszym otoczeniu sztuki – w tym przypadku malarstwa i jego twórców. Są takie osoby wśród nas, które tworzą swoje prace w zaciszu domowym i nie dlatego, aby chwalić się nimi przed „całym światem”, ale wyłącznie po to, by utrwalić swoje uczucia i odwzorować je na płótnie. Nie ujawniają się, choć wiemy, że – gdzieś tutaj, blisko – są. Poszukujemy takich twórców, chcemy ich zaprezentować, ujawnić czym się zajmują i co tworzą. Czasami się udaje…

2014.12.20.13– Mieszkam w Sadownem od urodzenia, choć przyznaję, że „liznąłem” trochę świata. Od kilku lat mam do czynienia z malarstwem, a doszedłem do tego po wielu, wielu godzinach wertowania specjalistycznej literatury i dostępnych, głównie internetowych, materiałów z zakresu historii sztuki i malarstwa – wyjaśnia p. Dariusz Gąsiorowski. – Można nazwać mnie samoukiem, ale w ciągu ostatnich trzech lat namalowałem około stu obrazów o różnej tematyce i wielkości. Staram się unikać powielania prac, które stworzyli znani artyści, a pociąga mnie eksperymentowanie i surrealizm – dodaje p. Darek.

Wkrótce postaramy się zaprezentować Państwu kilka prac malarskich naszego rozmówcy, a może i innych. W tym artykule pokazujemy na fotografiach tylko kilka obrazów olejnych D. Gąsiorowskiego.

2014.12.20.14

W planach – wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem. Proszę śledzić ukazujące się informacje na stronie GOK i na naszym Portalu.

Tekst/foto: sch