Piątkowy wernisaż

??????????????????????W piątkowe popołudnie, 9 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem otworzono wystawę malarstwa, którą zatytułowano „Impresjonizm, kubizm, a może dadaizm…”.

Tytuł tej wystawy zawiera nazwy niektórych kierunków w malarstwie, które od wielu lat preferują bunt wobec konwencji w sztuce, a które są chętnie kontynuowane przez współczesnych twórców prac malarskich. Wizjonerstwo, wewnętrzne odczucia i postrzeganie rzeczywistości pozwala artystom na tworzenie prac – dzieł, które czasami mogą być zaskoczeniem dla widza, ale jednocześnie zmuszają go do wyrażenia swojej opinii o tym, co widzi i ewentualnych zamierzeniach twórcy. I tym razem obecni na wystawie, dość licznie przybyli goście, mieli okazję do wyostrzenia swojej wyobraźni przy niektórych z prac malarskich. Ich powstaniu przyświecał właśnie taki cel.

Autorami prezentowanych obrazów byli dwaj mieszkańcy Sadownego. Jak mówią o sobie – są amatorami, bez wykształcenia w tym kierunku, chcącymi odwzorować na płótnie otaczające ich na co dzień realne obrazy, ale też i te, powstające w wyobraźni.

Dariusz Gąsiorowski i Sławomir Chyliński – bo o nich właśnie mowa – chętnie zgodzili się na udostępnienie do wglądu swoich prac malarskich. Oni sami niewiele mówili o sobie i o swojej „twórczości”, a zobowiązali p. Ewę Piórkowską, która otwierała wystawę, do odczytania krótkiego oświadczenia:

„My autorzy prezentowanych tu dzisiaj prac malarskich oświadczamy, iż dobrowolnie zgodziliśmy się na udział w tej wystawie. Nikt nas do tego nie zmusił, a naszym zamiarem nie jest wychwalanie się swoim – uwaga poważne słowo – dorobkiem artystycznym, a jedynie promowanie sztuki wśród miejscowej społeczności, a także – ewentualnie – promowanie naszej Gminy na szerszym forum. Niech wystawa ta będzie zachętą dla innych mieszkańców naszej gminy do eksponowania swoich zainteresowań szerszemu forum, bo z pewnością pośród nas znajduje się wiele osób, które w zaciszu domowym realizują swoje marzenia, zainteresowania, a efektem tego są ciekawe prace lub zgromadzone zbiory. Tymczasem zapraszamy do oglądania naszych „dzieł” – dodajemy, że nie znosimy krytyki, ale chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, jeśli tylko będziemy potrafili”.

Po czym przystąpiono do oglądania wystawionych prac, a także próby wspólnego namalowania – obrazu.

Wystawa będzie czynna do 30 stycznia, tak więc serdecznie zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst: Sławek Chyliński

Foto: Danuta Chylińska