Co wiesz o myciu zębów?

2016.02.02.1Szczotka, pasta, woda i… gotowe. Czy to na pewno wystarczy, żeby mieć zdrowe zęby i mocne dziąsła? Okazuje się, że nie!

Co to za filozofia umyć zęby, zapytasz. Przecież robisz to codziennie!

AT1Jednak jak twierdzą stomatolodzy, niewielu pacjentów przychodzących do gabinetów dentystycznych ma naprawdę czyste zęby. Higiena jamy ustnej nie sprowadza się bowiem tylko do umiejętnego używania szczoteczki i pasty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że równie ważną rzeczą jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką. Co gorsza, niektórym wydaje się, że po lekkiej kolacji nie trzeba szczotkować zębów, ale wystarczy… zjeść jabłko! Podobno doskonale usuwa ono zanieczyszczenia. Niestety, ten pogląd rodem z zamierzchłej przeszłości jest całkiem błędny! Jabłko może i ściera z zębów osad, ale za to zawiera kwasy owocowe i dużo cukru, który jest pożywką dla bakterii. Nasz tekst pomoże ci się przekonać, czy rzeczywiście wiesz wszystko o prawidłowej higienie jamy ustnej.

Szczotka i dobra pasta wystarczą do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. FAŁSZ?

2016.02.02.2Czyszcząc zęby samą szczoteczką i pastą usuwasz tylko 60% płytki nazębnej. Dopiero nitka pomoże ci się pozbyć wszystkich resztek. Tylko ona dotrze tam, gdzie nie da rady najlepsza szczotka, a nawet irygator. Resztek jedzenia spomiędzy zębów nie wypłucze także płyn antybakteryjny. Zęby przylegają do siebie zwykle dość ściśle, a miejsca, gdzie się stykają, są najbardziej narażone na powstanie próchnicy. Czyszczenie nitką ma jeszcze jedną zaletę.

Powoduje, że między zęby dostaje się powietrze, które utrudnia rozwój bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie chorób przyzębia. Nici dentystycznej powinieneś używać raz dziennie (najlepiej wieczorem) przed szczotkowaniem zębów. Najlepsze są nitki nasycone fluorem, które dodatkowo chronią przed próchnicą. Z kolei woskowane, chociaż łatwo się wślizgują we wszystkie szczeliny, mogą nie usuwać dokładnie zanieczyszczeń. Jeśli masz wrażliwe dziąsła, sięgnij po nić pęczniejącą, która zwiększa swą objętość pod wpływem śliny. Napęczniała nić wypełnia przestrzeń międzyzębową, skuteczniej usuwając płytkę bakteryjną spomiędzy zębów, ale nie kaleczy dziąseł.

Agata Tabor – pielęgniarka szkolna