XIX wiek…

pisali11W XIX wieku miały miejsce dwa ważne wydarzenia gospodarcze, mianowicie budowa linii kolejowej Warszawa – Petersburg oraz szosy Ostrów – Mińsk Mazowiecki (1891).

Historia kolei na Podlasiu zaczyna się w 1862 roku, gdy otwarto „drogę żelazną” z Warszawy do Petersburga przez Grodno i Wilno. Była to druga linia kolejowa wybudowana na terenie Królestwa Polskiego…

???????????????????????????????Budowę połączenia władze carskie zaczęły w 1851 roku i prowadziły do wybuchu wojny krymskiej w 1853 r. Prace wznowiono w 1857 roku po utworzeniu „Głównego Towarzystwa Rosyjskich Dróg Żelaznych” skupiającego przeważnie kapitał francuski… Robotników pracujących przy budowie kolei rekrutowano przeważnie z danego terenu, na którym powstawał dany odcinek linii.

???????????????????????????????Oficjalnie całą linię oddano do użytku 15 grudnia 1862 roku. Natomiast pierwszy pociąg na odcinku Warszawa – Białystok przejechał 18 maja, a pierwszy płatny pociąg osobowy już 18 września 1862 roku wyjechał z warszawskiej Pragi (dworzec Warszawa Wileńska) i po 38 godzinach dojechał do Petersburga pokonując 1000 km.

Znaczenie linii kolejowej dla rozwoju gospodarczego regionu sadowieńskiego było początkowo niewielkie. Nie odegrała ważniejszej roli także stacja kolejowa ustanowiona na jego terenie, do czego przyczyniła się okoliczność, że zbudowano ją na ziemi dworskiej. Utrudniło to na dłuższy czas powstanie przy niej większego osiedla.

pisali14

Sadowne – 1938 r.

Stacja kolejowa nazywała się Zieleniec i nosiła tę nazwę do 1928r. Po wybuchu wojny Niemcy rozbudowali budynek stacji – był murowany, piętrowy. Zburzono go w czasie działań wojennych w 1944r… Na początku 1941r., czyli tuż przed wybuchem wojny z ZSRR, drogę z Sadownego do stacji Niemcy wyłożyli sześcioboczną kostką cementową, zwaną trelinką.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródło:

Nad Bugiem, Ugoszczą, Wilączą, Tomasz Szczechura, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1967

Sadowne i okolice wczoraj i dziś, Andrzej Firewicz, Warszawa 2004

(pozycje książkowe dostępne w zbiorach Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadownem)

www.wysokie-mazowieckie.blogspot.com