Noc Sów 2017

Noc Sów – ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.  Jedyna taka noc w Polsce!

Marcowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.
To najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają swój okres godowy – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

W tym roku 31 marca oraz 1 i 2 kwietnia to czas, kiedy można zgłębić niektóre z ich tajemnic. Dowiedzieć się, dlaczego były ptakami Ateny i symbolem mądrości, jak postrzegali je Rzymianie, a jak Słowianie, w jaki sposób można było je sprowadzić do swego domostwa, odkryć tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru…

W piątkowy, późny wieczór, w sadowieńskim GOK-u, w spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób. Wspólnie odkrywaliśmy świat sów, opowiedzieliśmy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznaliśmy ich znaczącą rolę w kulturze i religii nacji całego świata. Sprawdziliśmy jak wyglądają budki lęgowe dla różnych gatunków sów- nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Zgromadzeni mogli również obejrzeć mnóstwo przedmiotów przyniesionych przez uczestników spotkania z wizerunkami sów jak np. kubki, koszulki, biżuterię, pokrowce, zdjęcia, plakaty, skarbonki, podkładki i wiele, wiele innych. Chętni uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy zorganizowanym przez p. Wojciecha Zakrzewskiego, oraz w konkursie rozpoznawania głosów sów. Komisja konkursowa, w której skład weszli pracownicy GOK-u, rozstrzygnęła również konkurs plastyczny pt. „Portret mojej ulubionej sowy”, ogłoszony wcześniej.

A laureatami zostali:

w konkursie wiedzy i rozpoznawania głosów:

I miejsce – Wiktoria Wielgat – SP Sadowne kl. VI b

II miejsce – Szymon Zakrzewski – SP Sadowne kl. IV b

III miejsce – Izabela Ilczuk – SP Sadowne kl. V b

Wyróżnienie, po długiej i zażartej dogrywce wywalczył Karol Wierzbicki – również uczeń naszej podstawówki z kl. VI b.

Plastycznie uzdolnionymi okazali się:

I miejsce – Izabela Ilczuk

II miejsce – Wiktoria Wielgat

III miejsce – Wiktoria Decyk

IV miejsce – Zofia Bojanowska

Wszyscy zostali obdarowani nagrodami oraz gadżetami „sowiarskimi” różnego typu,

Co więcej, wyszliśmy w teren gdzie wabiliśmy puszczyka, co do którego mieliśmy pewność, że gnieździ się w okolicy leśniczówki p. Zakrzewskiego. Jednakże nie chciał on z nami „rozmawiać”…Szkoda, bo kilka dni wcześniej „krzyczał” w ciemnościach budząc postrach, a przecież jest taki sympatyczny i pożyteczny.

Serdeczne dziękuję pracownikom GOK-u za użyczenie sali i ogromną pomoc oraz panu leśniczemu, a także pani Ewelinie Puścian za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

Akcja organizowana jest przez stowarzyszenie Ptaki polskie, a wszelkie informacje można uzyskać ze stron internetowych www.ptakipolskie.pl lub www.jestemnaptak.pl.

Przewodnik Nocy Sów

Sylwia Ilczuk

Zdjęcia w galerii Google>>>