Łączy nas krew, która ratuje życie

Pod takim hasłem w dniu 3 stycznia 2018 r. w klasach I ab Szkoły Podstawowej w Sadownem odbyły się bardzo interesujące i wartościowe zajęcia z edukacji prozdrowotnej.

Pani Sylwia Ilczuk, nauczycielka przyrody, zainteresowała uczniów tematem „Dlaczego powinniśmy oddawać krew?” i zaznajomiła ich z ideą honorowego krwiodawstwa.

Uczniowie z przejęciem oglądali film, odpowiadali na pytania, ale najciekawsze zadanie było jeszcze przed nimi. W skupieniu wykonywali polecenia Pani Sylwii. Teraz praca przekazana była dosłownie w ich ręce. Podzieleni na grupy lepili z plasteliny różne komórki: spłaszczone czerwone kuleczki (czerwone krwinki) z wgłębieniem w środku, żółte małe nieregularne -placuszki (płytki krwi) oraz białe kulki (białe krwinki) z wypustkami. Te wszystkie komórki wrzucili do słoika z wodą, w ten sposób przedstawiony został model krwi. Dowiedzieli się również o funkcjach poszczególnych komórek. Otrzymali również pracę domową – mają dowiedzieć się, czy wśród ich najbliższych jest honorowy dawca krwi.

Dzięki tym zajęciom uczniowie wiedzą, co to znaczy być honorowym krwiodawcą oraz kto nim może zostać; z czego składa się krew i że nie można jej niczym zastąpić ani skutecznie wyprodukować; dlaczego powinniśmy oddawać krew.

Za aktywny udział wszyscy uczniowie otrzymali półmetrowe ołówki w kształcie naczyń krwionośnych i promocyjne ulotki dla rodziców „Łączy nas krew, która ratuje życie” z Programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia, który realizowany jest w naszej szkole.

Wych.: H. Kobus i H. Żach

Zdjęcia w galerii Google>>>