Pamięć zawsze żywa…

Jak wiadomo, bieżący rok jest ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej” i z tej właśnie okazji nasza drużyna harcerska wzięła udział w „Biwaku Wielkanocnym z Rudym, Alkiem i Zośką” zorganizowanym przez drużynę harcerską „Wataha” z Miedznej.

Jak to na biwaku: była nauka, zabawa, integracja środowisk z terenu powiatu przy wspólnych działaniach.

Głównym przedsięwzięciem spotkania była gra terenowa z bohaterami „Kamieni na szaniec”. A tam czekały na nas między innymi: rozbrajanie bomby, atak na skarbiec z bronią, szyfrowanie wiadomości, tor przeszkód, przeprowadzenie Akcji pod Arsenałem.

Z gry wróciliśmy na tarczy – z pucharem i dyplomem za zdobycie 3 miejsca!!! Wieczorem zaś w czasie świecowiska odbyła się niezwykła żywa lekcja historii – spotkanie z majorem Bogdanem Ilczukiem, żołnierzem AK, więźniem politycznym, który podzielił się z nami wspomnieniami z okresu II wojny światowej, a którą przeżył jako uczeń szkoły podstawowej i również harcerz.

W czasie spotkania czworo naszych druhów złożyło przyrzeczenie harcerskie i otrzymało Harcerski Krzyż – symbol harcerskich wartości i  tożsamości. Byli to: Ania Bojanowska, Zosia Bojanowska, Maja Popławska i Kuba Puścion. Gratulujemy pozytywnego zakończenia okresu próby!

O realizowanych zajęciach można by długo opowiadać, jednak najważniejsze było to, że sami mogliśmy się przekonać przynajmniej w niewielkim stopniu jak wyglądało życie w tym trudnym dla Polaków czasie walki o wolność. Dziękujemy za te cenne doświadczenia.

A naszym bohaterom oddajemy cześć i przyrzekamy, że zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę, bo to dzięki waszemu poświęceniu i oddaniu żyjemy teraz w wolnym kraju.

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ!

Sylwia Ilczuk