Dwie okazje do świętowania

3 maja w Sadownem obchodziliśmy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja połączoną z obchodami Gminnego Dnia Strażaka.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny i wszystkich strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, a po niej nastąpił przemarsz z kościoła pod Kamień Pamięci Mieszkańców Sadownego, odśpiewanie hymnu państwowego, wciągnięcie flagi na maszt i złożenie kwiatów.

Przypominając, iż uchwalona w 1791 r. konstytucja była pierwszym w Europie i drugim na świecie tego rodzaju nowoczesnym, spisanym dokumentem, do obecnych na uroczystości mieszkańców zwrócili się w kilku słowach: Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran oraz p. Elżbieta Lanc – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Dalsze obchody uroczystości przeniosły się na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie zgromadziły się wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Sadowne. Na tle samochodów strażackich stanęły poczty sztandarowe oraz druhowie ochotnicy, w tym także Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.

Tu druhny i druhowie z ośmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, tj.: OSP Sadowne, OSP Zalesie, OSP Morzyczyn Włóki, OSP Morzyczyn Włościański, OSP Sokółka, OSP Szynkarzyzna, OSP Wilczogęby, OSP Zieleniec, usłyszeli i otrzymali symboliczne podziękowania za swoją niezłomną służbę. Była to też okazja do przekazania jednostkom OSP sprzętu ratowniczo-gaśniczego, który został ufundowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński