Po swojemu…

Samodzielnie przygotowane potrawy kulinarne są najsmaczniejsze. Wiemy, co zawierają i jak je przygotowano.

Wydawać by się mogło, że samodzielne przygotowanie potraw jest trudne i czasochłonne. Z drugiej strony, czy dobre jest dla naszego żołądka, że obecnie często korzystamy ze zbiorowych jadłodajni, a posiłki spożywamy w pośpiechu, czasami nawet narażając się na problemy trawienne? Chyba nie…

Bardzo dobrze, że moda zmienia się i zaczynamy preferować przygotowywanie „zdrowych” oraz ciekawych posiłków własnoręcznie. Chyba mijają już te czasy, kiedy należało zjeść szybko i z jak najmniejszym nakładem energii na przygotowywanie dań – dzisiaj warto już zwrócić uwagę np. na dobroczynny wpływ na nasz organizm niektórych składników potrawy czy też na sposób jej przygotowywania. Ważne też, że sami zbierzemy składniki potraw i przeważnie znamy źródło ich pochodzenia.

Jeśli nie mamy do czynienia na co dzień z kuchnią, to może na początek popróbujmy przygotować w jakiś wolny weekend jedną z proponowanych mięsnych potraw. Będzie ona wykonana po swojemu, naszemu, czyli można ją nazwać domowym, „swojskim wyrobem”. Oto przepisy p. Joanny S.

Szynka ze skórą

Składniki: szynka wieprzowa ze skórą (ok. 3 kg), ok. 1 l zimnej wody, ok. 10 dag soli, po kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu, 2 listki laurowe, 2 ząbki czosnku, 2 łyżeczki miodu.

Wykonanie:

Mięso należy opłukać, naciąć skórę w kratkę, umieścić w naczyniu emaliowanym lub szklanym.

W innym naczyniu przygotować solankę mieszając zimną wodę z solą.

Do rondelka wlać szklankę wody, dodać ziele, pieprz, listki i przekrojony czosnek. Zagotować i gotować na małym ogniu przez 15 minut, wystudzić. Połączyć z miodem i solanką.

Płynem zalać mięso, odstawić na 3-5 dni w chłodne miejsce.

Szynkę wyjąć z solanki, schłodzoną włożyć do brytfanny i piec ok. 3 godziny w temperaturze 160 st. C, polewając wytwarzającym się podczas pieczenia sosem. Przed pieczeniem szynkę można posmarować piwem, aby miała ładnie zrumienioną skórkę.

Pasztet z pieprzem

Składniki: 2 kajzerki, ¼ l mleka, 50 dag łopatki wieprzowej, po 30 dag cielęciny i podgardla, cebula, marchew, 3 listki laurowe, 8 ziaren ziela angielskiego, 50 dag wątróbki drobiowej, 5 jajek, gałka muszkatołowa, 2 łyżki marynowanego pieprzu, sól, pieprz.

Wykonanie:

Mięso i warzywa pokroić w kostkę, dodać listki i ziele, doprawić. Włożyć do żaroodpornego naczynia, podlać wodą, przykryć. Piec 1,5 godziny w temperaturze 180 st. C. Wyjąć i ostudzić.

Bułki namoczyć w mleku, odcisnąć, zemleć.

Wątróbkę zemleć raz, a mięso z warzywami dwa razy. Połączyć bułkę i wątróbkę, mięso, jajka i zielony pieprz, doprawić gałką. Aby pasztet był bardziej wilgotny, do masy można dodać też sos powstały w czasie pieczenia mięsa i warzyw.

Masę przełożyć do dwóch keksówek wysmarowanych wcześniej masłem i wysypanych bułką tartą. Piec ok. godziny w temperaturze 170 st. C. Upieczony pasztet wystudzić w uchylonym piekarniku, a potem dobrze schłodzić w lodówce.

Tekst: Sławek Chyliński