Zwiedzali najbliższą okolicę…

17 października uczniowie z klas V-VII Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Toporze wybrali się na krótką wycieczkę autokarową do Sadownego. 

Oto opis tej wycieczki:

Celem tej wyprawy było uczczenie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz oddanie czci bohaterom tych wydarzeń.

Udaliśmy się do Muzeum Ziemi Sadowieńskiej, gdzie kustosz, pan Janusz Urbankowski w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiadał o miejscach na świecie, w których żołnierze polscy wsławili się w bitwach, odznaczając się wielkim bohaterstwem. W muzeum znajdują się urny z ziemią z miejsc martyrologii Polaków. Zobaczyliśmy wiele eksponatów związanych z tym okresem historycznym i poznaliśmy  ich historię.

Odszukaliśmy również wątek związany z patronem naszej szkoły Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Dowiedzieliśmy się, że na terenie gminy Sadowne mieszkał siostrzeniec naszego Patrona.

W ramach wychowania patriotycznego na cmentarzu sadowieńskim uporządkowaliśmy Grób Nieznanego Żołnierza – symbol walki za Ojczyznę. Na płycie pomnika złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy  biało- czerwone znicze. Uświadomiliśmy  sobie, że Ci, złożeni w tej mogile, pozostali bezimienni, ale zostawili nam wartość bezcenną, wolną Polskę.

Weźmy sobie  do serca, że „Kto nie pamięta o przeszłości, jest skazany na to, by się powtórzyła’’.

Była to niepowtarzalna lekcja historii.

Autor: M. Dawidowska

Brawa dla naszych młodych sąsiadów ze Szkoły Podstawowej w Toporze. W imieniu bezimiennych bohaterów dzięki za pamięć i ten, jakże wymowny, gest. Inni mogą się od Was uczyć!

Zdjęcia na stronie https://sptopor.szkolnastrona.pl/a,364,wycieczka 

Źródło/foto: www.sptopor.szkolnastrona.pl