15 Maja – Dzień Niezapominajki

Maj to miesiąc bzów i konwalii, miesiąc zakochanych i pierwszego powiewu …lata. Już wyczuwamy, a właściwie wiemy, że przed nami naprawdę ciepłe, cudowne letnie dni. Że już niedługo wybierzemy się choćby na krótki wypad za miasto na pięknie ukwiecone łąki.

Maj jest również miesiącem niezapominajek. Błękitne jak niebo w pogodny dzień, delikatne, malutkie, mało widowiskowe w porównaniu z innymi kwiatami, mają w sobie jednak wiele uroku. Myślę nawet, że to właśnie te maleńkie kwiatki podarowane komuś, kogo lubimy, kochamy bardziej zapadną w pamięć niż nawet dostojna róża.

Dzisiaj, w Dniu Niezapominajki chcę wszystkich poprosić o NIEZAPOMINANIE – pamiętajcie o sobie nawzajem i o swoich bliskich, o rodzinie bliższej i dalszej, a także  o przyjaciołach, kolegach i znajomych, których – nawet po miesiącach czy latach – warto wspomnieć, przypomnieć ich sobie i im o sobie, może warto do nich napisać maila albo sms-a (ale będzie niespodzianka i jakie zdziwienie), może do nich zatelefonować, pogadać chwilę, a może nawet umówić się na spacer i razem poszukać na łące czy leśnej polanie Niezapominajek.

Biorąc pod uwagę, że 15 Maja wypada w tym roku w piątek i jest początkiem weekendu, zachęcam wszystkich miłośników przyrody i nie tylko, aby wybrali się ścieżkami Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego http://parkiotwock.pl/sciezki-dydaktyczne-npk?start=4 na poszukiwanie niezapominajek, a wieczorem przed snem przeczytajcie dzieciom proponowane opowiadania i wierszyki o niezapominajce.

LIST NIEZAPOMINAJKI  – Konstancja Rostworowska Morawska

Moje miłe, dobre dzieci,
ja nie tylko żyję w bajkach,
lecz jak wy, tu na tym świecie,
z wami chcę się cieszyć, płakać…

O radościach, o kłopotach,
o przeżyciach waszych wielkich,
psotach, figlach, złych humorach,
gdy wam dwójka w zeszyt wleci,
mówcie ze mną szczerze, śmiele,
waszych wzruszeń los podzielę.

Przyjdźcie do mnie nad staw wiosną –
to opowiem wam baśń nową,
bardzo lubię zmyślać baśnie.
O mnie – nie zapominajcie.

Niezapominajki – Maria Konopnicka

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
śmieją się cichutko
i szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

Opowiadanie – Niezapominajkihttp://bajecznestrony.blogspot.com/2012/03/opowiadanie-niezapominajki.html

Zachęcam również do odwiedzenia strony poświęconej wydarzeniom przyrodniczym, na której oprócz ciekawych informacji jest do pobrania pakiet edukacyjny –   https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-niezapominajki/

Dorota Wojtaszak
Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
Zespół ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego