DZIEŃ KRAJOBRAZU

20 października po raz piąty w Polsce odbędzie się Dzień Krajobrazu. W tym roku głównym tematem obchodów jest drzewo w krajobrazie.

Drzewa od zawsze wzbudzały podziw i szacunek ludzi. Przypisywano im dobroczynną, a niekiedy magiczną potęgę. Od wieków człowiek sadził je wokół swoich siedlisk oraz obsadzał nimi aleje prowadzące do dworów. Wraz z rozwojem cywilizacji odkrywaliśmy coraz to nowe zalety drzew.

Liczne fakty świadczą, że drzewa tworzą swoisty mikroklimat i pomagają leczyć różne dolegliwości, zarówno fizyczne, jak i te pochodzące z głębin naszej psychiki. Oddziałują na wszystkie nasze zmysły: wzrok, węch, smak, czucie. Swobodny i bezpośredni kontakt z drzewami stwarza silną więź emocjonalną, która owocuje głębokim rozumieniem natury i chęcią harmonijnego z nią współistnienia. Drzewo ma istotny wpływ na psychikę człowieka i zajmuje stałe miejsce w jego świadomości.

Wśród drzew czujemy spokój, pogodę ducha, harmonię wewnętrzną, odprężenie i beztroskę, dlatego już dziś zachęcamy do spacerów krajobrazowych, podczas których, mam nadzieję, będziecie mieli okazję poczuć magiczne właściwości drzew.

Pozdrawiam       
Dorota Wojtaszak

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
Zespół ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego
Kaliska 93, 07-130 Łochów
tel./fax. 25 644 13 71
www.parkiotwock.pl

Foto: Janusz Kur