Uroczysta Sesja Rady Powiatu Węgrowskiego

19 stycznia w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbyła się uroczysta Sesja Rady Powiatu Węgrowskiego, inaugurująca obchody 160. rocznicy powstania styczniowego na terenie naszego powiatu.

Sesja Rady Powiatu Węgrowskiego odbyła się w wirydarzu węgrowskiego Klasztoru. Po powitaniu gości i otwarciu Sesji Rady przez Przewodniczącego p. Leszka Redosza, poprzez aklamację podjęto uchwałę okolicznościową, którą rok 2023 ustanowiono rokiem upamiętniającym na terenie powiatu węgrowskiego Powstanie Styczniowe.

Następnie P. Roman Postek – Przewodniczący Komitetu ds. obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego – podczas swojej prelekcji zaprezentował także kalendarium wydarzeń obchodów rocznicy na terenie powiatu węgrowskiego. Kalendarium zawiera informacje o wydarzeniach zaplanowanych przez lokalne samorządy, organizacje, stowarzyszenia, szkoły czy placówki oświatowe. Wśród nich znajdują się m.in. uroczystości patriotyczne, konferencje, konkursy czy rekonstrukcje historyczne – kilka z nich odbędzie się również w 2023 roku na terenie gminy Sadowne.

Po prelekcji miały miejsce wystąpienia gości, odbyła się także prezentacja okolicznościowych: monety Narodowego Banku Polskiego (organizatorzy obchodów i osoby współpracujące uhonorowano okolicznościowymi monetami) i karty pocztowej wydanej przez Pocztę Polską.

Na zakończenie młodzież I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie zaprezentowała etiudę filmową „Węgrowskie Termopile 1863”.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński