Ciasta – torty

Nie tworzymy często takich bomb kalorycznych, ale, przyznajcie, marzy się nam choć kawałeczek tego specjału, zwłaszcza przy filiżance dobrej kawy.

Tort I

Składniki:

– 40 dag cukru

– 8 łyżek lodowatej wody

– sok i skórka z 1 cytryny

– 6 jajek

– 20 dag mąki pszennej

– 20 dag mąki ziemniaczanej

– 1 proszek do pieczenia

– 1 szklanka mocnej osłodzonej herbaty z cytryną lub kawy

– 1 kieliszek brandy, rumu lub wódki

– marmolada truskawkowa albo wiśniowa lub krem

– garść posiekanych orzechów (włoskie lub arachidowe)

– 10 dag kolorowych gotowych żelków

– tarta bułka i tłuszcz do wysmarowania tortownicy

Wykonanie:

Oba rodzaje mąki przesiać razem z proszkiem do pieczenia. Cukier utrzeć z zimną wodą na jednolitą masę, następnie dodać sok z cytryny, wbić kolejno sześć żółtek, po czym, stale ucierając, po łyżce dodawać mąkę. Białka ubić na jednolitą pianę ze szczyptą soli i delikatnie wymieszać z ciastem. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką tortownicy, wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st. C), a gdy ciasto podrośnie, zwiększyć temperaturę do 200-210 st. C i upiec na złoty kolor. Ostudzony tort przekroić poprzecznie na trzy części i każdą nasączyć syropem z alkoholu i mocnej herbaty. Pierwszy blat posmarować kwaskowatym dżemem lub galaretką, przykryć kolejnym blatem i posmarować połową kremu i wreszcie na wierzchu ułożyć kolejny blat. Pozostałym kremem posmarować wierzch i boki tortu, posypać posiekanymi orzechami i przybrać pokrojonymi w paseczki gotowymi żelkami.

Tort II

Składniki:

– 1 pojedynczy duży blat biszkoptowy (najlepiej kakaowy)

– 50 dag winogron (najlepiej mieszanych)

– 1 kostka masła

– 1 puszka skondensowanego słodzonego mleka (może być kakaowe)

– 4-5 łyżek brandy lub rumu

– ok. ½ szklanki osłodzonej mocnej herbaty

– garść posiekanych orzechów (włoskie lub arachidowe)

Wykonanie:

Puszkę z mlekiem włożyć do niewielkiego rondelka, zalać wodą i gotować pod przykryciem na niewielkim ogniu około 2 godziny. Wyjąć, ostudzić i otworzyć. Masło o pokojowej temperaturze utrzeć na krem (najlepiej mikserem), następnie po łyżce dodawać zgęstniałe mleko. Brandy wlać do herbaty i nasączyć blat biszkoptowy. Winogrona umyć, osuszyć, przekroić na połówki. Jeśli trzeba, usunąć pestki. Nasączony blat posmarować kremem, przykryć winogronami i obficie posypać posiekanymi orzechami. Przed podaniem wstawić do lodówki przynajmniej na godzinę.

Tort III

Składniki:

Ciasto:

– 30 dag mąki tortowej

– 30 dag masła

– 4 łyżki cukru pudru

– 5 jajek

– 1 łyżeczka proszku do pieczenia

– cukier waniliowy

– szczypta soli

Nadzienie:

– 30 dag czekolady

– 4 jajka

– 15 dag cukru kryształu

– 1 kieliszek rumu

– ½ szklanki śmietanki

– 1 łyżka cukru pudru

– 15 dag chałwy waniliowej

– ¾ szklanki mocnej herbaty

Do przybrania:

– 10 dag bez

Wykonanie:

Masło utrzeć z cukrem pudrem, cukrem waniliowym oraz żółtkami. Do masy dodawać po łyżce mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i pianę z białek. Przełożyć do nasmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką tortownicy, piec około 25 minut w temperaturze 180 st. C. Czekoladę rozpuścić (najlepiej w kąpieli wodnej), dodać śmietanę i podgrzewać, intensywnie mieszając, potem zgasić ogień i dalej ucierać, aż masa wystygnie. Jajka ubić (najlepiej na parze) z cukrem kryształem, ostudzić. Wymieszać oba kremy, dodając pokruszoną chałwę i rum. Ciasto przekroić w poprzek na cztery części, nasączyć herbatą. Przełożyć kremem, wierzch i boki posypać wiórkami czekoladowymi, przybrać bezami.

Tort IV

Składniki:

Spód:

– 20 dag cukru

– 5 łyżek śmietany kremówki (33 %)

– ½ kostki masła

– garść płatków migdałowych

– 2 garści płatków kukurydzianych

Krem:

– 2 duże opakowania waniliowego serka homogenizowanego

– 2 łyżki soku z cytryny lub pomarańczy

– ¼ litra białego musującego wina (najlepsze muszkatowe) lub szampana

– 2 opakowania dowolnej galaretki

– 1 szklanka śmietany kremówki

Do przybrania:

– 25 dag winogron

– 1 białko

– 2-3 łyżki cukru

Wykonanie:

Cukier wsypać do teflonowego garnka. Stale mieszając drewnianą łyżką, zrumienić na małym ogniu, a następnie dodać masło i pięć łyżek śmietanki. Doprowadzić do wrzenia, nie przerywając mieszania. Zdjąć z ognia, lekko schłodzić i wymieszać z płatkami migdałowymi oraz kukurydzianymi. Delikatnie nałożyć masę do okrągłej formy wyłożonej folią aluminiową i nadać jej kształt miseczki, upiec w piekarniku na złoty kolor. Galaretkę rozpuścić w szklance wody, ostudzić do temperatury pokojowej. Śmietanę kremówkę schłodzić i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Serek homogenizowany, wino i sok z cytryny wymieszać z ubitą kremówką oraz galaretką. Chłodną masę wyłożyć na chrupiąc spód i wstawić na kilka godzin (najlepiej na noc) do lodówki. Winogrona maczać w białku i obtaczać w cukrze, przybrać nimi tort i… podawać.

Tort V

Składniki:

– 1 duży biszkopt podzielony na 3 warstwy

– 1 duża puszka brzoskwini albo moreli w zalewie

– 1 galaretka (brzoskwiniowa, pomarańczowa), najlepiej szybko krzepnąca

– 1 kostka masła

– 2 jajka

– ½ szklanki cukru

– cukier waniliowy

– sok z ½ cytryny

– 3 łyżki rumu lub brandy albo aromat rumowy, bądź arakowy

– 1 łyżka spirytusu

– sól

Wykonanie:

Owoce odcedzić. Polewę wymieszać z łyżką rumu, nasączyć blaty biszkoptowe. Połowę brzoskwiń przetrzeć przez sito lub zmiksować. Masło o temperaturze pokojowej utrzeć na krem z cukrem i cukrem waniliowym, dodając po jednym jajku, a następnie (po łyżce) przetarte brzoskwinie wymieszane z sokiem z cytryny, szczyptę soli i alkohol. Kremem smarować blaty biszkoptu i układać jeden na drugim. Na wierzchu na kremie ułożyć ozdobnie owoce. Tort owinąć folią spożywczą tak, aby powstał wysoki „kołnierz” wystający o kilka centymetrów ponad ciastem. Galaretkę przygotować według przepisu, ostudzić. Gdy zacznie krzepnąć, wylać na tort i odstawić w chłodne miejsce przynajmniej na dwie godziny.

Tort VI

Składniki:

– 1 gotowy pojedynczy okrągły blat biszkoptowy, jasny lub czekoladowy

– 1 szklanka śmietany kremówki

– 1 opakowanie cukru waniliowego

– 2-3 owoce kiwi

– ½ szklanki mocnej kawy lub herbaty z cukrem

– 2-3 łyżki brandy

– 1 opakowanie szybko tężejącej galaretki owocowej (agrestowa, kiwi, cytrynowa)

Wykonanie:

Biszkopt nasączyć osłodzoną kawą lub herbatą wymieszaną z alkoholem. Galaretkę rozpuścić w nieco mniejszej ilości wody niż przewiduje przepis. Owoce obrać i pokroić w plasterki, ułożyć na biszkopcie, zalać tężejącą już galaretką i wstawić do lodówki przynajmniej na godzinę przed podaniem. Śmietanę schłodzić w lodówce (nie powinna jednak zamarznąć), a następnie ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodając przesiany cukier waniliowy. Przed podaniem torcik przybrać bitą śmietaną, najlepiej wyciskając ją przez ozdobną tubę lub szprycę do kremu. Można jeszcze posypać startą czekoladą lub rozdrobnionymi orzechami.

Tort VII

Składniki:

– 1 kostka masła

– 25 dag cukru

– 6 jajek

– 25 dag mąki ziemniaczanej

– sok i skórka z dużej pomarańczy

– cukier waniliowy

– garść smażonej skórki pomarańczowej

– sól

– tłuszcz i tarta bułka lub mąka do wysypania formy

Wykonanie:

Letnie masło utrzeć z cukrem (pozostawić trzy łyżki cukru), dodając kolejno pięć jajek i jedno żółtko, a następnie (po jednej łyżce) mąkę. Dodać sok (pozostawić trzy łyżki) i skórkę pomarańczową, wyrobić na jednolite ciasto, przełożyć do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na około 40 minut. Białko ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, ubijać dalej, dodając cukier waniliowy i cukier wymieszany z pozostałym sokiem. Sztywną pianą przybrać tort i posypać posiekaną skórką pomarańczową. Wstawić do piekarnika na kolejne 5-10 minut tak, aby piana nabrała jasnosłomkowego koloru.

Tort VIII

Składniki:

– 8 jajek

– 20 dag fasoli Jaś

– 25 dag cukru pudru

– 1 słoik kwaskowatego dżemu (żurawinowy, porzeczkowy, morelowy, wiśniowy, jagodowy)

– 5 dag tartej bułki

– sól

– aromat migdałowy

– tłuszcz i tarta bułka do formy

– polewa lub lukier

Wykonanie:

Fasolę dzień wcześniej namoczyć w ostudzonej przegotowanej wodzie, pozostawić na noc. Następnego dnia ugotować w tej samej wodzie z odrobiną soli, obrać ze skórki i przetrzeć przez sito lub przepuścić przez maszynkę. Żółtka ubić z cukrem na krem, następnie, stale ubijając, dodawać po łyżce masę fasolową i po kropelce aromat – masa powinna mieć zdecydowanie migdałowy smak. Dodać tartą bułkę i dobrze wymieszać. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z masą fasolową, przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką tortownicy i wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) na około 40 minut. Ostudzony tort przekroić w poprzek na trzy blaty i każdy posmarować dżemem. Z wierzchu i po bokach posmarować marcepanową polewą lub lukrem. Najlepiej przybrać migdałami lub płatkami migdałowymi.

Tort IX

Składniki:

– 30 dag małych bez

– 1 ½ kostki masła

– 6 żółtek

– 9 łyżek cukru

– 3 duże łyżki rozpuszczalnej kawy w ½ szklanki gorącej wody

– 1 kieliszek brandy lub rumu

– sól

Wykonanie:

Żółtka utrzeć na krem z cukrem, umieszczając miseczkę na parze. Masło o temperaturze pokojowej utrzeć na krem, a następnie po łyżce dodawać żółtka z cukrem, kawę i alkohol. W tortownicy wyłożonej folią aluminiową ułożyć warstwę bez, przykryć warstwą kremu i przekładać, aż do wyczerpania składników. Ostatnią warstwą powinny być bezy. Przed podaniem wstawić do lodówki przynajmniej na dwie godziny. Można dodatkowo przybrać kleksami bitej śmietany (może być w sprayu).

Tort X

Składniki:

– 1 opakowanie wafli (najlepiej okrągłych)

– 1 kostka masła

– 25 dag cukru

– cukier waniliowy

– 4 łyżki gorzkiego kakao

– duża garść drobniutko zmielonych albo drobniutko posiekanych dowolnych orzechów lub migdałów albo wiórków kokosowych

– marmolada

– 2 łyżki rumu lub brandy albo kilka kropli aromatu rumowego lub arakowego

– sól

Wykonanie:

Masło utrzeć na krem z cukrem, cukrem waniliowym i szczyptą soli, dodać kakao, połowę orzechów i alkohol lub aromat, dobrze wymieszać. Andruty smarować masą orzechową i układać jeden na drugim. Obciążyć i wstawić do lodówki przynajmniej na godzinę. Przed podaniem posmarować marmoladą i posypać pozostałymi orzechami. Można przybrać połówkami orzechów. Kroić jak tradycyjny tort.

Lukier uniwersalny

Składniki:

– 30 dag cukru

– ½ szklanki wody

– 2-3 łyżki rumu lub brandy albo aromat rumowy lub arakowy

-sok z cytryny lub pomarańczy

Wykonanie:

Wodę gotować z cukrem w rondelku z nierdzewnej stali do chwili, gdy kropla syropu wpuszczona do zimnej wody skrzepnie, a nie rozpuszcza się. Rondelek zdjąć z ognia, dodać pół łyżeczki soku z cytryny i wstawić rondelek do lodowatej wody. Ucierać do białości, a następnie dodać kolejne pół łyżeczki soku z cytryny.

Wersja kawowa:

Do lukru możemy także dodać odrobinę kawy lub kakao rozpuszczonych w wodzie.

Lukier bardzo prosty

Składniki:

– ½ szklanki cukru pudru

– sok z cytryny

Wykonanie:

Cukier utrzeć z sokiem z cytryny, którego należy dodać tyle, aby powstała lejąca się masa.

Krem uniwersalny

Składniki:

– 1 kostka masła

– 1 kieliszek brandy lub wódki

– 4 żółtka

– 4 czubate łyżki cukru

– szczypta soli

– 3-4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej lub gorzkiego kakao

– cukier waniliowy

Wykonanie:

Masło utrzeć na puszystą pianę z cukrem i cukrem waniliowym, dodając po jednym żółtku, a następnie po łyżeczce alkohol wymieszany z kawą.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródła:

– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Warszawa 2006

– Internet