Z HISTORII SZKOŁY W KACZKOWIE (od XIX w.)

Pierwsze udokumentowane wzmianki o utworzeniu szkoły w Kaczkowie pochodzą z 1808 roku. Wówczas to, na wniosek biskupa płockiego, w parafii brokowskiej powstały cztery szkoły: w Broku, Kaczkowie, Nagoszewie i Małkini.

Zgodnie z wydanym kilka lat wcześniej zarządzeniem władz pruskich, którym do 1807 roku podlegał teren parafii Brok, obowiązkiem szkolnym miały być objęte wszystkie dzieci od lat 5 w miastach i od 6 we wsiach lub 7 we wsiach oddalonych znacznie od szkoły. Edukacja kończyła się na 13 roku życia dziecka. W świetle wydanych zarządzeń, wszyscy mieszkańcy danej miejscowości mieli płacić na utrzymanie szkoły, niezależnie od tego, czy ich dzieci korzystały z nauczania, czy nie, przy czym rodzicom uchylającym się od posyłania dzieci do szkoły groziły upomnienia i kary. Praktycznie jednak przepisy pruskie nie zdążyły wejść w życie w parafii Brok, bowiem w 1807 roku tereny te weszły w skład Księstwa Warszawskiego.

W organizacji szkolnictwa w Księstwie Warszawskim, przepisy pruskie w większości utrzymano w mocy, tworząc tzw. parafie szkolne, obejmujące przynajmniej 200 domów, co praktycznie oznaczało jedną szkołę na około 5 wsi, które miały utrzymywać nauczyciela, otrzymującego wyznaczoną pensję (obciążone były wszystkie rodziny, nawet bezdzietne), bezpłatne mieszkanie, opał i działkę ogrodową o powierzchni od 1 do 1,5 morgi. Obowiązkowi szkolnemu podlegały wszystkie dzieci (również dziewczęta) w wieku 6 lat w mieście i 8 lat na wsi. Za organizację szkolnictwa, podobnie jak za urzędy stanu cywilnego, uczyniono odpowiedzialnymi proboszczów. Właśnie wtedy powstały wspomniane cztery szkoły.

Więcej na stronie https://madzelan.cba.pl/z-historii-szkoly-w-kaczkowie-od-xix-w/