Pieczony ziemniak

2013.10.18.3Jesień to pora roku, w której królują ziemniaki. To pyszne warzywo jest zdrowe, pełne składników odżywczych i znajduje zastosowanie w wielu różnych potrawach.

Głównym składnikiem ziemniaków jest woda. Zawierają również węglowodany oraz ważny dla naszego organizmu błonnik, witaminy, minerały i inne składniki niezbędne w zdrowej diecie.

Przygotowując ziemniaki na ognisko trzeba wziąć pod uwagę, że wiele cennych składników odżywczych znajduje się bezpośrednio pod skórką. Lepiej jest więc piec lub gotować ziemniaki ze skórką, aby ich nie utraciły. Można je obrać później. Podczas gotowania ziemniaków na parze, także zachowujemy cenne składniki mineralne.

Oto kilka wskazówek, jak przygotować ziemniaki na ognisko: po ich oczyszczeniu owinąć folią aluminiową i umieścić na obrzeżach ogniska. Odległość między ziemniakami i płomieniami powinna wynosić 10-20 cm.
Nie zapomnij od czasu do czasu obrócić ziemniaki – w przeciwnym razie się spieką. Po upływie 1 do 1 ½ godziny są gotowe. Można je serwować ze świeżym jogurtem lub sosem z kwaśnej śmietany z dodatkiem ziół. Dobrym pomysłem jest również upieczenie boczku na ruszcie i podanie go z ziemniakami. Można też zwyczajnie do gorących ziemniaków dodać trochę masła i soli – to takie proste i takie smaczne. Jeśli pieczenie przez ponad godzinę wydaje Ci się za długie, można najpierw gotować ziemniaki przez ok. 15 minut. Czas pieczenia w ognisku skrócimy wówczas do 15-20 minut.