Borówka amerykańska

2013.07.30Borówka amerykańska występuje już na całym świecie, a korzyści spożywania jej owoców są zadziwiające. Borówka m.in. zapobiega rakowi, obniża ciśnienie i przedłuża młodość.

Owoce borówki amerykańskiej wyróżniają się przede wszystkim wysoką wartością dietetyczną i dużymi zasobami ważnych składników odżywczych, co sprawia, że są cennym elementem zbilansowanej i zdrowej diety. Bogate są zwłaszcza w mikro- i makroelementy, a w szczególności w wapń, fosfor i potas. Zawierają również wiele substancji biologicznie czynnych oraz enzymów obniżających poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi, a także chronią komórki nerwowe przed stresem, co poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.

2014.02.14.6Mało tego, ponoć mają pozytywny wpływ na pamięć, opóźniają procesy starzenia, poprawiają wygląd skóry, zapobiegają infekcjom dróg moczowych oraz regeneracyjnie działają na wzrok.

Ale to tyle o właściwościach. Zajmijmy się teraz uprawą. Na naszym terenie, gdzie gleba przeważnie ma odczyn kwaśny, borówka znajduje znakomite warunki do rozwoju i plonowania. Jest to ważne przy nasadzaniu pojedynczych krzewów lub zakładaniu plantacji.

Borówka amerykańska sprzedawana jest przeważnie w pojemnikach, dlatego też można sadzić ją zarówno wiosną, jak też jesienią. Jest rośliną obcopylną. Oznacza to, że do właściwego zapylenia kwiatów potrzebuje innych odmian. Aby cieszyć się owocami do późnej jesieni, przy zakupie krzewów wybierajmy odmiany różne pod względem okresu ich owocowania. Polecane odmiany to: wczesne – Earliblue, Bluetta,  Ivanhoe,  Patriot; średniowczesne – Bluecrop, Bluejay, Croatan; późne – Jersey, Darrow.

OBorówka lubi ciche, ciepłe i słoneczne stanowisko. Przy dłuższych okresach suszy wymaga nawadniania, gdyż brak odpowiedniej ilości wody może prowadzić do zasychania owoców lub całych krzewów. Roślina ta zakorzenia się powierzchniowo, dlatego co wiosnę każdy krzew można podsypać mieszanką kompostu z torfem, która okrywa system korzeniowy i dostarcza im składników odżywczych.

Do odpowiedniego wzrostu borówka wymaga gleby próchniczej, umiarkowanie wilgotnej i kwaśnej – kwaśną glebę (jeśli ma inny odczyn) można uzyskać dodając do ziemi z wykopanego dołka torf o pH 4-5,5.

Jeśli po posadzeniu wyrasta kilka symetrycznie rozłożonych pędów, to cięcie nie jest konieczne. Czasem jednak posadzona borówka daje tylko jeden silny pęd. Trzeba go skrócić po posadzeniu krzewu lub w następnym roku na wiosnę, aby się dobrze rozgałęził. Borówka wydaje na pędach młodych, 1-3 letnich, ładniejsze owoce niż na pędach starych. Przeciętna liczba głównych pędów w krzewie powinna wynosić 6-8.

Gdy krzewy już owocują, możemy je prześwietlać późną wiosną, wycinając gałązki pokładające się i zwisające tuż nad ziemią – zastępujemy w ten sposób stare gałązki młodszymi. Silne pędy można skracać wiosną lub latem aby się rozgałęziły.

Owoce borówki najlepsze są spożycia na surowo, bo takie są najzdrowsze. Dodaje się je także do galaretek, kefirów i ciast. Nadmiar owoców można zamrażać. 

Tekst/foto: Sławek Chyliński