3 Maja w Sadownem

2015.05.03.13 maja w Sadownem uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dzień Strażaka.

Mszą o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Sadownem rozpoczęto uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka. Podniosły ton uroczystości nadała obecność pocztów sztandarowych i flagowych szkół oraz gminnych Jednostek OSP, które przed kościołem powitał ks. Tomasz Duszkiewicz.

Po procesyjnym wejściu do Świątyni, celebrujący Mszę Świętą w asyście warty honorowej uczniów ZSP i strzelców JS 5001 ks. Tomasz przedstawił istotę i wagę uchwalonego pod koniec XVIII wieku aktu prawnego oraz sylwetkę Św. Floriana – Patrona Strażaków, w intencji których – czynnych, zmarłych i przebywających na misji w Nepalu – odprawiana jest Msza.

Msza zakończyła się uroczystą procesją wokół kościoła parafialnego i przemarszem do kamienia upamiętniającego 500-lecie powstania osady, gdzie złożono kwiaty, a zebrani usłyszeli przemówienia: Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana i p. Kazimierza Książka, zaprezentowano obecne poczty sztandarowe, natomiast dzieci ze szkół podstawowych w Grabinach i Sadownem wierszem i piosenką uczciły akt konstytucyjny.

Druga część uroczystości, wyłącznie związana już ze Świętem Strażaka, odbyła się na placu parkingowym przy Urzędzie Gminy Sadowne. Krokiem defiladowym przemaszerowały tam poczty sztandarowe i gminne Jednostki OSP.

Po pierwszej od wielu lat tak uroczystej zbiórce wszystkich Jednostek OSP, ich Komendant – p. Henryk Gałązka złożył raport włodarzowi Gminy, Wójtowi – p. Waldemarowi Cyranowi. W swoim przemówieniu p. Wójt podkreślił zasługi strażaków „ochotników” dla społeczności gminnej, przekazał im i ich rodzinom życzenia. I tu ciekawostka – p. Wójt z okazji tego Święta postanowił zostać członkiem OSP i otrzymał legitymację z rąk przybyłej na uroczystości p. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – Elżbiety Lanc oraz Komendantów: Gminnej i Sadowieńskiej OSP.

Na uroczystości nie mogło też zabraknąć akcentu ludowego – Zespół Śpiewaczy SADOWIANKI uświetnił tę uroczystość swoim występem, prezentując kilka wybranych utworów ze swojego bogatego repertuaru. Strażacy natomiast przygotowali dla publiczności pokaz ratownictwa drogowego i medycznego polegającego na uwolnieniu z samochodu poszkodowanego po wypadku drogowym pasażera i udzieleniu mu pierwszej pomocy medycznej.

Wspaniała uroczystość, ale jej bohaterowie na to zasługują. Dołączamy się do życzeń – wszystkiego dobrego Drodzy Strażacy. Powodzenia!

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński

Zobacz też film>>>