Gruszki

2015.09.08.1Dieta odchudzająca nie może obyć się bez gruszek.

Gruszkowy owoc średniej wielkości to zaledwie 60 kcal. Zawiera dużo potasu, fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, bor, jod i jest źródłem kwasów owocowych oraz węglowodanów. Nie sposób pominąć go przy planowaniu składników każdej diety.

Dodatkowo, spożywanie gruszek zalecane jest przy różnych chorobach – zwłaszcza związanych z dolegliwościami trawiennymi i przy zatruciach, a sok z tych owoców obniża ciśnienie i uszczelnia naczynia włosowate. Cierpiący na niedobór jodu przy chorobach tarczycy powinni zainteresować się właściwościami gruszek.

Wiele można jeszcze mówić na temat właściwości tych owoców, ale teraz skupimy się na ich przetworzeniu w smakowite kąski, zwłaszcza umilające nam mroźne, zimowe wieczory.

Marynowane gruszki

2015.09.08.2Składniki:

– 2 kg niewielkich, jędrnych gruszek,

– 2 kg cukru,

– 2 szklanki octu winnego,

– sok i skrojona skórka z 1 cytryny,

– 1 łyżeczka goździków,

– kawałek kory cynamonu,

– źródlana woda.

Wykonanie:

Gruszki obrać, usunąć gniazda nasienne i przekroić na ćwiartki lub ósemki, skropić sokiem z cytryny. Z cukru, szklanki źródlanej wody i octu ugotować na małym ogniu syrop, zszumować. Do wrzącego syropu włożyć gruszki i gotować pod przykryciem na małym ogniu około godziny. Jeśli płyn nadmiernie odparuje – dodać wodę, aby gruszki były całkiem przykryte syropem. Gotowe gruszki powinny być całkiem przezroczyste, ale nie powinny się rozgotować. Odcedzić i ułożyć w wyparzonych słoikach. Syrop raz jeszcze zagotować z goździkami i cynamonem. Gorącym, ale nie wrzącym syropem zalać gruszki i zamknąć słoiki. Pozostawić na trzy dni w temperaturze pokojowej. Następnie zlać syrop, raz jeszcze zagotować, dodać gruszki i trzymać na małym ogniu 2-3 minuty. Przełożyć ponownie do wygotowanych słoików, zalać gorącą zalewą i ostudzić. Przechowywać w tradycyjnej, ciemnej spiżarni lub w lodówce. Zamiast wody można wykorzystać białe wytrawne wino – gruszki będą jeszcze smaczniejsze.

Marynowane gruszki z dynią

2015.09.08.3Składniki:

– 1 ½ kg niewielkich, jędrnych gruszek,

– 1 ½ kg miąższu dyni,

– 3 szklanki mocnego octu winnego,

– 1 kg cukru,

– 5-8 goździków,

– ½ łyżeczki mielonego imbiru,

– 1 spora cytryna.

Wykonanie:

Ocet zagotować z dwoma szklankami źródlanej wody, imbirem, skórką skrojoną z cytryny i cukrem. Gruszki obrać, przekroić na połówki i usunąć gniazda nasienne, skropić sokiem z cytryny i wrzucić do wrzącej zalewy. Gotować około 15 minut na małym ogniu. Dynię pokroić w kostkę, ewentualnie usunąć pestki i dodać do gruszek – gotować jeszcze 10-15 minut. Przełożyć do niewielkich słoików. Zamknąć wygotowanymi pokrywkami.

Smacznego!

Tekst/foto: sch