Teraz marchew…
„Jedz 5 razy dziennie warzywa i owoce”. Polecam marchew.
Marchewka jest pomarańczowa bo zawiera beta karoten – prowitaminę A, która ma silne działanie przeciwutleniające, a tym samym przeciwrakowe.
Spośród owoców i warzyw uprawianych w Polsce marchew jest najbogatszym naturalnym źródłem beta karotenu, który wraz z witaminą C chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Beta karoten jest odporny na działanie podwyższonej temperatury, więc duszona czy gotowana marchew też jest dobrym źródłem prowitaminy A.
Porady dla kupujących: Szukaj marchewek gładkich, twardych, o intensywnej pomarańczowej barwie i małej średnicy walca osiowego (jaśniejsza warstwa wewnętrzna, która zawiera mniej beta karotenu). Marchew kupowana w pęczkach powinna mieć świeżą jasnozieloną natkę. Jeśli kupujesz marchew w torebkach, sprawdź czy nie wypuściła korzonków, które świadczą o tym, że nie jest świeża i może mieć gorzki smak.
Porady dla konsumentów: Marchew przechowuj w lodówce w perforowanej torebce foliowej. Z marchwi kupowanej w pęczkach przed włożeniem do lodówki odetnij natkę. Pokrojoną marchew możesz dodać do makaronu, potraw smażonych, zup, a utartą do ryżu czy sosów do spaghetti, które dzięki zawartym w marchwi cukrom staną się słodkie bez dodawania cukru.
Korzyści zdrowotne: Marchew zawiera dużo błonnika pokarmowego (włókna roślinnego), który poprawia pracę jelit oraz zapobiega zaparciom i powstawaniu chorób jelita grubego. Beta karoten i błonnik znajdują się także w przecierowych sokach marchwiowych i mrożonkach.
Jedna duża marchewka lub dwie mniejsze (100 g) zawierają: energia – 27 kcal, beta karoten – 9938 mikrogramów, witamina C – 3,4 mg, błonnik – 3,6 g, węglowodany – 8,7 g i tłuszcz – 0,2 g.
Paluszki w cieście
Składniki: 6 grubszych marchewek, 1 jajko, 1 szklanka mleka, 1-2 łyżki mąki, sól, olej.
Oczyszczone marchewki pokroić w dłuższe słupki. Ugotować w osolonej wodzie tak, by były niezbyt miękkie. Przyrządzić ciasto z jaj, mleka, mąki i szczypty soli. Odcedzone paluszki z marchwi oblepiać ciastem i smażyć na rozgrzanym tłuszczu na wolnym ogniu, aż ciasto się zrumieni. Podawać do mięsa.
Agata Tabor – pielęgniarka szkolna
Na podstawie: Programu Prewencji Pierwotnej Centrum Onkologii w Warszawie