Jak sobie radzić w przypadku przeziębienia?

Nie ma skutecznego leku na przeziębienie u dziecka. Można jedynie zwalczać jego objawy.

Im szybciej sięgniemy po właściwe leki, tym skuteczniej organizm poradzi sobie z infekcją, a jej przebieg będzie łagodniejszy.

Należy:

  • obniżać gorączkę
  • zwalczać ból gardła
  • udrażniać zatkany nos
  • zwalczać uciążliwy kaszel

Za temperaturę prawidłową ciała należy uznać 37 st. C przy pomiarze w ustach, 37,6 st. C w odbycie, 36,6 st. C pod pachą. Co to jest więc gorączka?

Temperatura między 37,2 st. C a 38,0 st. C to stan podgorączkowy wymagający obserwacji dziecka. Temperatura między 38,0 st. C a 38,5 st. C to umiarkowana gorączka, przy której należy dziecko ochłodzić metodami fizykalnymi lub podać lek przeciwgorączkowy. Temperatura powyżej 38,5 st. C to wysoka gorączka, wymagająca podania leków przeciwgorączkowych i intensywnego jej obniżenia. Temperatura powyżej 40 st. C wymaga bardzo pilnej pomocy lekarskiej.

Objawami gorączki mogą być:

– zarumienienie (rumień)

– lepka, spocona skóra

– płacz, niepokój

– uczucie zmęczenia, apatia

– uczucie zimna, dreszcze

– bóle głowy lub inne bóle

– suchość śluzówek

– drgawki gorączkowe

Jak właściwie zmierzyć temperaturę ciała dziecka?

Temperatury nie należy mierzyć bezpośrednio po piciu gorących napojów, gdy dziecko płacze, po wysiłku fizycznym, w otoczeniu, które jest przegrzane, czy po odbytej kąpieli. Można ją mierzyć bezdotykowo na czole, w przewodzie słuchowym, w ustach, w odbycie lub pod pachą. Ważne jest, aby termometr był sprawny, odpowiednio dobrany dla dziecka. Przed użyciem termometru należy uważnie zapoznać się z instrukcją użytkowania, aby pomiar był wykonany prawidłowo.

Jak obniżać gorączkę?

Gorączkę obniżamy podając dziecku lek przeciwgorączkowy. Lekiem, który ma działanie przeciwgorączkowe, ale również przeciwbólowe i przeciwzapalne, jest np. Nurofen dla dzieci (substancja czynna ibuprofen, w postaci zawiesiny doustnej, czopka lub tabletki), który podawany w zalecanych dawkach (odpowiednio do wieku i masy ciała dziecka), co 6-8 godzin jest lekiem bezpiecznym i można go stosować bez zalecenia lekarskiego przez 3 dni. Dodatkowo można obniżać gorączkę metodami fizykalnymi (ale tylko po uprzednim podaniu leku przeciwgorączkowego!), np. stosując kąpiele ochładzające w wodzie o temperaturze o 1 st. C niższej niż temperatura ciała, czy przykładając zimne okłady. Gdy dziecko gorączkuje należy zwiększyć ilość podawanych płynów.

Najczęściej popełniane błędy w zwalczaniu gorączki u dzieci.

Podstawowym błędem jest oczekiwanie z podaniem kolejnej dawki leku przeciwgorączkowego na moment kiedy gorączka ponownie wzrośnie. W tym czasie niejednokrotnie gorączka jeszcze wzrasta i może nawet dojść do wystąpienia drgawek gorączkowych. Dlatego jeśli dziecko gorączkuje, to lek przeciwgorączkowy powinno się podawać regularnie i w dawce odpowiedniej do masy ciała dziecka. Tymczasem od podania leku musi upłynąć jakiś czas, po którym zacznie on działać.

Błędem jest też sięganie po preparaty przeznaczone dla dorosłych. Dzielenie takiego leku na mniejsze części zwykle nie zapewnia adekwatnego do masy ciała dawkowania i może prowadzić do jego przedawkowania lub podawania go w zbyt małych, to znaczy nieskutecznych dawkach.

Często rodzice, nie chcąc „zaszkodzić dziecku”, podają lek przeciwgorączkowy w dawkach mniejszych od zalecanych, co powoduje, że dawka leku nie jest skuteczna.

Powyższa informacja może być pomocna w ciężkim okresie choroby dziecka, jednak należy pamiętać, że w razie przedłużających się objawów należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Agata Tabor – pielęgniarka szkolna

Na podstawie: „Ból i gorączka” – Poradnik dla rodziców