Dzień Myśli Braterskiej

10 lutego w Sadownem odbyło się spotkanie węgrowskiego Hufca ZHP „Doliny Liwca” im. hm. Edmunda Zarzyckiego. Okazją ku temu był już tradycyjnie organizowany Dzień Myśli Braterskiej.

Dzień Myśli Braterskiej to święto wszystkich harcerzy – święto przyjaźni, okazywania braterstwa we wspólnej służbie. Obchodzony jest 22 lutego w dniu rocznicy urodzin sir Roberta Baden-Powell-założyciela światowego skautingu oraz jego żony Olave Baden-Powell. Początkowo był to dzień czczony wyłącznie przez dziewczęta, dopiero później dołączyli do nich skauci.

W tym dniu harcerze rożnych środowisk, zrzeszeni w hufcach, spotykają się przy ogniskach, na świecowiskach, składają lub wysyłają sobie życzenia, wspólnie śpiewają, organizują gry terenowe itp.

Święto ma na celu uświadomienie wszystkim harcerzom i skautom, że nieważny jest kolor skóry, miejsce zamieszkania, czy wiek- wszyscy jesteśmy braćmi. Wszyscy powinniśmy być „światłem dla innych” – pokazywać własnym życiem jak żyć, jak być dobrym, nieść radość, troszczyć się o drugiego człowieka ale też przeprosić kiedy zawiniliśmy, zapominać o krzywdach nam wyrządzonych i przebaczać.

Robert Baden-Powell w swym pożegnalnym liście do skautów napisał: „Prawdziwe szczęście znajdziecie w uszczęśliwianiu innych. Spróbujcie zostawić świat troszkę lepszym, niż go zastaliście.” Warto spróbować, to nic nie kosztuje…

W tym roku święto to zorganizowała u siebie 123 Drużyna Harcerska „Włóczykije”. Przybyły na nie przedstawiciele drużyn harcerskich z całego powiatu węgrowskiego. Sadowieńskie spotkanie rozpoczęło „świecowisko”, po czym harcerze odśpiewali wspólnie piosenkę „Płonie ognisko w lesie…”.

Uczestników Dnia Myśli Braterskiej powitała i przekazała na ich ręce podziękowania od środowiska harcerskiego organizatorka spotkania druhna Sylwia Ilczuk, po czym oficjalne prowadzenie spotkania przejął Komendant Hufca „Doliny Liwca” phm. Daniel Turniak.

Uroczyste spotkanie stało się okazją do szczególnych podziękowań dla współpracujących z Hufcem p. Małgorzaty Koroś – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sadownem i p. Wojciecha Zakrzewskiego – Leśniczego Leśnictwa Sadowne. Wyróżniono ich tytułem honorowego członka braci harcerskiej.

Stałym elementem takich spotkań jest oficjalne odebranie przyrzeczeń, a także wręczenie wyróżnień. Tym razem Komendant Hufca wręczał patenty, odebrał przyrzeczenia harcerskie i zobowiązania instruktorskie, a także wręczył harcerzom dyplomy uznania od Komendanta Chorągwi Mazowieckiej i Komendanta Hufca.

Po gawędzie „Być światłem dla innych” spotkanie uświetnił warsztatami profilaktycznymi, koncertem oraz filmem „Solidarność Walcząca” p. Paweł Przewoźny. Następnie uczczono rocznice urodzin druhen i druhów, którzy w tych dniach je obchodzą, wykonano wspólne zdjęcie i zatańczono „Belgijkę”. Był też wspólny śpiew i harce oraz życzenia dalszej, owocnej harcerskiej służby, a spotkanie zakończyła 180-osobowa iskierka.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Zobacz też film>>>

Tekst: Sylwia Ilczuk/Sławek Chyliński

Zdjęcia: Sławek Chyliński