Konkurs rozstrzygnięty, potrawa wybrana!

22 kwietnia w Sadownem odbył się Finał Konkursu Kulinarnego pn. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Sadownego”. Najlepszą potrawą wybrano „Parowańce opiekane z grzybami”.

Głównymi Organizatorami Konkursu byli: Urząd Gminy Sadowne, Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.
Wydarzenie to patronatem objęli: Wójt Gminy Sadowne, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Węgrowie i Lokalna Grupa Działania „Bądźmy razem”.

Rangę Konkursu podnieśli też przybyli goście: p. Jarosław Uściński – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni w Warszawie oraz właściciel restauracji dachu Centrum Olimpijskiego „Moonsfer”, p. Zbigniew Łęgowski – szef kuchni Hotelu Double Tree by Hilton Hotel & Cenference Centre Warsaw, p. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne, a także dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Sadowne, radni oraz sołtysi i oczywiście – liczni mieszkańcy Naszej Gminy.

Głównym celem Konkursu było wykorzystanie potencjału kulinarnego regionu oraz kultywowanie tradycji kulinarnych Gminy Sadowne, dlatego też wszystkie oceniane potrawy musiały być wykonane z produktów pochodzących z naszego regionu, który charakteryzuje się wysokim poziomem ekologii, a jednocześnie miały nawiązywać do miejscowych tradycji kulinarnych.

Kapituła Konkursu wybrała 10 potraw spośród zgłoszonych, a uczestnicy Konkursu przygotowali je w swoich domach i wystawili do oceny podczas Finału Konkursu Kulinarnego, który odbył się w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem. Jury poddało ocenie niżej  wymienione potrawy, które oznaczono numerami i wstępnie zostały zaprezentowane przez ich wykonawców:

  1. „Paszteciki”, Małgorzata Lipka – Bartosik, Złotki,
  2. „Parowańce opiekane z grzybami”, Bożena Oniśk, Orzełek,
  3. „Tyciutki”, Mariola Pyźlak, Orzełek,
  4. „Pierogi tarte z serem”, Iwona i Piotr Olkowscy, Ocięte,
  5. „Ser swojski nadbużański”, Agnieszka Kądziela, Wilczogęby,
  6. „Smalec własny”, Sławomir Chyliński, Sadowne,
  7. „Pierogi ziemniaczane z serem”, Danuta Kądziela, Wilczogęby,
  8. „Pieczeńce”, Zenona Jadczuk, Bojewo,
  9. „Placki – ogniataki”, Maria Puścion, Zalesie,
  10. „Rolowane ziemniaki w andrucie”, Władysława Kania, Orzełek.

Jak ocenić smaki i potrawy zapamiętane z dzieciństwa, a jednocześnie połączyć je na trwałe z naszym regionem i przyczynić się do tego, że danie to stanie się wyróżnikiem naszego lokalnej kultury? To trudne zadanie, ale musiało sobie z tym poradzić szacowne Jury Konkursu, w skład którego weszli:
– Przewodniczący – p. Jarosław Uściński,
– V-ce Przewodniczący – p. Zbigniew Łęgowski,
– Sekretarz: p. Maria Dobies – nauczycielowi przedmiotów zawodowych w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem,
– Członkowie: Anna Rukat – Skarbnik Urzędu Gminy i Barbara Klimek – Kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej, Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne.

Przypomnijmy też, że koordynatorami Konkursu z ramienia Organizatorów byli: p. Ewa Piórkowska i p. Karolina Klimek.

Ocenie podlegała:

wyjątkowość – produkt winien być wyjątkowy w swojej korelacji do miejscowości Sadowne i posiadać cechy charakterystyczne dla tego miejsca, np. produkt wytwarzany w oparciu o lokalne produkty i/lub surowce, tradycyjnymi miejscowymi metodami lub w sposób charakterystyczny dla grupy ludności zamieszkującej obszar,

jakość – produkt reprezentuje region i jest jego wizytówką. Ocenie podlega: wygląd, właściwości organoleptyczne (smak, zapach), rodzaj i gatunek wykorzystanych do produkcji surowców, metoda wytwarzania, właściwości estetyczne (wygląd, staranność wykonania, estetyka opakowania, oryginalność funkcjonalność).

I wyniki Konkursu!

Po dogłębnej ocenie prezentowanych potraw Jury udało się na naradę i miało „trudny orzech do zgryzienia”. Wszystkie potrawy zostały wyeksponowane w wyjątkowy sposób, ich smaków też nie powstydziliby się najlepsi kucharze, ale liczyła się też… tradycja i właściwa prezentacja korelacji dania z regionem sadowieńskim. Ale ostatecznie…

– I miejsce przyznano p. Bożenie Oniśk za potrawę „Parowańce opiekane z grzybami” (potrawa oznaczona nrem 2). A oto receptura tej potrawy (na 10 porcji):

Ciasto

– 0,5 kg mąki

– 3-4 dag drożdży

– 1 szklanka mleka

– 2 jajka

– 2 łyżki oliwy

– szczypta soli

Farsz

– 1 kg duszonych grzybów

– 2 cebule

– oliwa

– pieprz

– sól

– majeranek

– czosnek

Dodatkowo

– 2 -3 jajka

– kruszone płatki kukurydziane lub bułka tarta do obsypania

– oliwa

Sposób wykonania

Drożdże rozpuścić w lekko podgrzanym mleku. Mąkę wsypać do miski, dodać szczyptę soli, jajka, oliwę i rozpuszczone drożdże. Wyrobić ciasto i odstawić je do wyrośnięcia.

W tym czasie należy przygotować farsz. Ugotowane grzyby poddusić 20-30 minut na patelni, następnie je drobno posiekać i dodać do nich wcześniej pokrojone w drobną kostkę i podsmażone na oliwie dwie cebule. Farsz doprawić pieprzem, solą, majerankiem i czosnkiem wg uznania.

Następnie z wyrośniętego ciasta robimy kulki, które rozgniatamy na placuszki i nakładamy na nie łyżkę farszu. Formujemy z nich kule.

Do garnka z sitem lub przykrytego gazą nalewamy wodę, doprowadzamy ją do wrzenia i na sito lub gazę kładziemy przygotowane kule. Przykrywamy je blaszaną miską i parzymy ok. 10-15 minut.

W rozmąconym jajku maczamy uparowane i wystudzone parowańce, a następnie obtaczamy je w płatkach kukurydzianych lub grubo startej bułce i obsmażamy na patelni z każdej strony na rumiany kolor.

Tak przygotowane parowańce można spożywać na ciepło i zimno. Po uparowaniu można je podawać z sosem grzybowym.

A impreza? Po ogłoszeniu wyników Organizatorzy wręczyli wszystkim finalistom Dyplomy za udział w Konkursie – podziękowania otrzymały również osoby wspierające Organizatorów imprezy. Nagrodę główną Konkursu – 1 000 zł. i „Certyfikat Smaku Sadownego” z rąk Wójta Gminy Sadowne odebrała oczywiście p. Bożena Oniśk, pozostali zaś uczestnicy otrzymali „Karty podarunkowe” o wartości 200 zł.

Warto tu wspomnieć o oprawie tej imprezy, którą wspólnie przygotowali: Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem, Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem i Urząd Gminy Sadowne. Uroczystość prowadziła p. Karolina Klimek. Podczas całego kulinarnego spotkania w specjalnym stoisku swoje rękodzieło prezentowała p. Bogumiła Oniśk. Natomiast lokalna poetka p. Elżbieta Sówka zaprezentowała napisany na tę okazję wiersz. W trakcie zliczania punktów przez Jury publiczność zabawiał Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, który stosownie do okazji przedstawił w inscenizacji jedną z tradycji ludowych – kiszenie kapusty.

Brawa dla Organizatorów i uczestników tej świetnej imprezy! Mamy już swoją potrawę, która – miejmy nadzieję – znajdzie właściwe miejsce w działaniach promocyjnych Gminy Sadowne, a jej receptura przyczyni się do identyfikacji Naszej Gminy.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński