Kolejne „Smaki Sadownego”

Może wypróbujemy je podczas tegorocznych „majówek”. Potrawy zaprezentowano podczas Finału Konkursu Kulinarnego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Sadownego”.

Ser „Swojski nadbużański” – autor: Agnieszka Kądziela, Wilczogęby

Składniki:

– 10 l świeżego krowiego mleka

– odpowiednia ilość podpuszczki serowarskiej

Wykonanie:

Świeże mleko krowie z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego najlepiej ciepłe w ilości 10 l. Do mleka dodajemy odpowiednią ilość podpuszczki serowarskiej. Po ok. 30 minutach kroimy skrzep na mniejsze części, po czym oddzielamy serwatkę, a skrzep umieszczamy w formie. Ser nabiera formy przez 12 godzin i w tym czasie należy go obracać. Następnie ser umieszczamy w solance na następne 12 godzin. Po tym czasie ser nadaje się do spożycia lub może dojrzewać, umieszczając go w chłodnym miejscu np. piwnicy. Z 10 l. mleka o przeciętnych parametrach wyjdzie 1 kg sera.

„Smalec własny” – autor: Sławek Chyliński, Sadowne

Składniki:

– około 500 – 600 gramów wieprzowej słoniny bez skóry (można użyć więcej), oczyszczonej i osuszonej

– 3 duże cebule

– 2-3 ząbki czosnku

– po ok. 500 gramów karkówki i boczku (surowe)

– suszony majeranek, curry, mieszanka ziół grillowych (ilość według uznania)

– sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Oddzielnie na patelni zesmażamy (topimy) pokrojoną w kostkę słoninę i boczek. Składniki łączymy w jednym garnku. W tym czasie gotujemy do miękkości karkówkę (pokrojoną w poprzek włókien na grube plastry) z dodatkiem soli, liści laurowych, pieprzu ziarnistego – po ugotowaniu rozrywamy mięso wzdłuż włókien na drobne kawałki i dodajemy do garnka. Cebulę przekrawamy na ćwiartki, po czym każdy z nich na plastry i z drobno pokrojonym w kostkę czosnkiem podsmażamy na złoty kolor. Całość łączymy ze składnikami w garnku, wstawiamy na mały ogień i gotujemy kilka minut, dodając sól, pieprz, curry, mieszankę ziół grillowych i majeranek do smaku. Po lekkim ostygnięciu smalec przekładamy do słoików lub przygotowanych naczyń (jeśli skwarek jest zbyt dużo, a zbyt mało płynu do ich zalania, to wskazane jest podczas łączenia składników dodać kostkę smalcu).

Po wystygnięciu podajemy do świeżego, chrupiącego pieczywa – oczywiście najlepiej z kiszonym ogórkiem, ale także z innymi warzywami.

„Pierogi ziemniaczane z serem” – autor: Danuta Kądziela, Wilczogęby

Składniki:

– ziemniaki do gotowania – 2 kg

– ziemniaki duże do tarcia – 4 sztuki

– mąka ziemniaczana – ½ kg

– ser biały – ½ kg

– jajka – 1-2 sztuki

– przyprawy: sól, cukier

– słonina lub inny tłuszcz do smażenia i na skwarki – wg uznania

Wykonanie:

Ziemniaki ugotować w solonej wodzie z dodatkiem łyżki masła. Duże ziemniaki zetrzeć na tarce o małych oczkach. Przygotować ser dodając żółtko i przed samym lepieniem cukier do smaku. Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę i do gorących dodać ¼ masy mąki ziemniaczanej, starte ziemniaki i białko. Ciasto wyrobić na jednolitą masę. Formować pierogi nadziewając je serem (można obtoczyć w mące ziemniaczanej). Przygotowane pierogi gotować w dużej ilości osolonej wody (ok. 2 minut od zagotowania). Podawać gorące z okrasą ze słoniny oraz zimnym mlekiem (kto lubi).

„Pieczeńce” – autor: Zenon Jadczuk, Bojewo

Składniki:

Farsz:

– kapusta kiszona 500 g

– cebula 100 g

– grzyby 50 g

– olej 100 ml

– sól, pieprz do smaku

Farsz II:

– mięso mieszane 500 g

– włoszczyzna 150 g

– grzyby 50 g

– olej 100 g

– czosnek 4 ząbki

– sól, pieprz, gałka muszkatołowa, pieprz ziołowy do smaku

Ciasto:

– mąka 400 g

– masło śmietankowe 400 g

– ser twarogowy mielony 400 g

– sól

Wykonanie:

Farsz – grzyby namoczyć, kapustę odcisnąć, udusić. Cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju. Wszystkie surowce zmielić, doprawić i wymieszać.

Farsz II – grzyby namoczyć. Udusić mięso z warzywami i uprzednio namoczonymi grzybami. Wszystko zmielić, dodać drobno posiekany czosnek, doprawić.

Ciasto – składniki zarobić nożem, następnie zagnieść.

Formować pierogi, piec w temp. 180 st. C do zarumienienia.

„Placki – ogniataki”  – autor: Maria Puścion, Zalesie

Składniki:

– 1 kg zmieniaków

– 0,4 mąki pszennej

– 2 jajka

– sól

Wykonanie:

Ziemniaki obrać i ugotować. Jeszcze ciepłe przegnieść przez praskę, ewentualnie przepuścić przez maszynkę. Wystudzić. Do zimnych ziemniaków dodać mąkę, jajka, dosolić do smaku. Zagnieść ciasto, kroić na plastry, lekko rozprasować i smażyć na oleju.

„Rolowane ziemniaki w andrucie” – autor: Władysława Kania, Orzełek

Składniki:

1 opakowanie andrutów

2 kg ugotowanych ziemniaków

4 łyżki masła

30 – 40 dag mięsa (łopatka, szynka)

3 – 4 jajka

przyprawy (gałka muszkatołowa, majeranek, czosnek, sól, papryka słodka, tymianek)

bułka tarta

oliwa

Wykonanie:

Ugotowane ziemniaki przemielić przez maszynkę lub ugnieść na gładką masę. Dodać do nich 4 łyżki masła, wszystkie przyprawy oraz drobno pokrojone w kostkę, podsmażone mięso. Całość dokładnie wymieszać. Masę podzielić na 4 jednakowe porcje. Jeszcze ciepłą masę wyłożyć na pojedynczy andrut i równomiernie rozsmarować. Każdy posmarowany andrut powoli i delikatnie zwinąć w roladę. Odstawić do wystudzenia. Następnie rolady kroić w ok. 2 cm plastry ukośne. Każdy plaster moczyć w rozmąconym jajku i obtaczać w bułce tartej, a następnie obsmażać z każdej strony na rumiany kolor.

Życzymy smacznego!!!

Tekst/foto: Sławek Chyliński