Dożynki Diecezjalne

8 września w Sadownem rolnicy Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Dożynki wyrażały również uznanie za trud pracy rolniczej.

8 września już przed godz. 10.00 do Sadownego zaczęły przybywać pierwsze delegacje z parafii Diecezji Drohiczyńskiej, które podjęły zaproszenie na wspólne uczestnictwo w uroczystości dziękczynnej za otrzymane tegoroczne plony ziemi. Delegacje przywiozły ze sobą wieńce dożynkowe, które powstały z lokalnych płodów rolnych, ale też nawiązywały do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Weszły one w skład procesji liturgicznej, która ruszyła spod kościoła na plac celebry – nowy plac targowy znajdujący się na tyłach kościoła parafialnego.

W pięknej scenerii dożynkowej, przy asyście licznych pocztów sztandarowych, odbyła się tu główna część uroczystości – msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pikusa. Tuż przed nią duchowieństwo i wiernych powitał proboszcz sadowieńskiej parafii ks. Stanisław Wojciechowski, a Wójt Gminy Sadowne p. Waldemara Cyran – przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, m.in.: wiceministra rolnictwa p. Tadeusza Romańczuka, senatora RP p. Waldemara Kraskę, posłów: p. Krystynę Pawłowicz i p. Marka Sawickiego, wicemarszałek województwa mazowieckiego p. Janinę Ewę Orzełowską,  członka zarządu województwa mazowieckiego p. Elżbietę Lanc, starostę węgrowskego p. Krzysztofa Fedorczyka, wicestarostę p. Halina Ulińską, burmistrzów, wójtów z Diecezji Drohiczyńskiej, a także radnych i sołtysów powiatu węgrowskiego. Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda odczytał list Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy, który objął uroczystości sadowieńskie patronatem honorowym, a p. Marek Renik, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach – list od p. senator RP Marii Koc.

Tuż po godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza św., podczas której – na prośbę starostów dożynek: Hanny i Tomasza Szymaników z Płatkownicy – odbyło się błogosławieństwo wieńców i ziarna siewnego przez ks. Biskupa. Podczas poświęcenia delegacje przechodziły procesyjnie przed ołtarzem i ustawiały się wokół placu celebry.

Homilia ks. bpa to nawiązanie do obchodzonego tego dnia święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ale też  100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i znaczenie w obecnych czasach prawdziwego patriotyzmu. Jak stwierdził, „oprócz więzi z ziemią ojczystą, z domem rodzinnym, z tradycją, patriotyzm to dobrze rozumiana duma i radość bycia Polakiem, troska o piękno języka ojczystego, przywiązanie do wartości wypracowanych przez poprzednie pokolenia”.

W dalszej części mszy św., której piękną oprawę muzyczną przygotował pod kierunkiem dyrygenta p. Mieczysława Osiadacza chór „Belcanto” i organista naszej parafii p. Marcin Bocian, odbyła się procesja z darami dla Diecezji oraz błogosławieństwo ziarna siewnego i chlebów, którymi później podzielili się uczestnicy uroczystości.

Ks. Biskup odznaczył  również „Brązowym Medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej” osoby zasłużone: Marię Kalbarczyk z par. Sadowne, Tadeusza Kalbarczyka z par. Sadowne, Hannę Koroś z par. Sadowne, Zofię Murawską z par. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie, Elżbietę Ogonowską z par. Sadowne, Jana Ogonowskiego z par. Sadowne, Krystynę Popowską z par. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie. Wręczono również stosowne wyróżnienia.

Komisja, w skład której weszli: p. Bożena Gierej – Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie, wikariusz parafii Sadowne ks. Karol Lipczyński i diakon Bartosz Ojdana, wybrała najpiękniejszy wieniec dożynkowy – ten konkurs wygrała parafia Wyrozęby. Nagrody za kolejne miejsca oraz wyróżnienia Starosty Węgrowskiego i Wójta Gminy Sadowne otrzymały również inne diecezjalne delegacje.

Do wiernych zwrócił się także diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Andrzej Sieczkiewicz, a słowa wdzięczności za dożynkowe uroczystości wszystkim przybyłym złożył starosta Powiatu Węgrowskiego p. Krzysztof Fedorczyk.

Po mszy św. rozpoczęła się druga część uroczystości, podczas której organizatorzy zaprosili obecnych na zwiedzanie stoisk wystawowych, występy artystyczne i poczęstunek, przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem oraz wszystkie sołectwa gminy Sadowne. Część artystyczną poprowadziła p. Sylwia Lewandowska.

W czasie wspólnego biesiadowania mogliśmy zobaczyć i posłuchać Zespołu Ludowego „Węgrowianie”, p. Elżbiety Sówki prezentującej swoje wiersze, w tańcach podlaskich i polonezie Grupę Taneczną „Sadowne” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem, prowadzoną przez państwa Mirosławę i Marka Reników, Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” i Zespół Taneczny „Cyganeria” działający przy MDK w Ostrowi Mazowieckiej.

Po zespołach ludowych przedstawiciele KRUS w Węgrowie rozstrzygnęli prowadzony przez siebie podczas dożynek konkurs wiedzy rolniczej, po czym wystąpił Zespół „Dejw” z Wyszkowa z repertuarem disco polo, a Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem włączyła się w akcję Narodowego Czytania – w tym roku usłyszeliśmy„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a patronat nad tą akcją objęła Para Prezydencka RP. Na sadowieńskiej scenie akcję poprowadziły panie: Danuta Chylińska i Monika Kądziela, a fragmenty „Przedwiośnia” przeczytali dla nas pp.: Marcin Gręda, Elżbieta Dębkowska – Akonom, Sławomir Akonom, Barbara Klimek, Hanna Łojek i Anna Ogonowska.

Pomimo padającego deszczu, rzesze publiczności przyciągnęły występy kolejnych artystów: Neli Zawadzkiej z Węgrowa, finalistki popularnego programu TVP „The Voice Kids”, zespołu rockowo – bluesowego „Wysokie Stężenie Bluesa”, zespołu disco polo „Power Boy” z Ostrołęki, zespołu „Kolorowe Gitary” – jednej z najlepszych polskich grup muzycznych wykonujących przeboje Czerwonych Gitar i Trzech Koron oraz zespołu „START” z Wołomina prezentującego muzykę disco polo/dance.

I to chyba wszystko. Piękna i doniosła uroczystość, którą po raz pierwszy w Sadownem przygotowały wspólnie Diecezja Drohiczyńska, Powiat Węgrowski i Gmina Sadowne, ale… jak podkreślił to bp Tadeusz Pikus, Starosta p. Krzysztof Fedorczyk i Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran, największe podziękowania należą się tym mieszkańcom Gminy Sadowne i parafianom, którzy od wielu tygodni intensywnie pracowali nad przygotowaniem tej uroczystości. A jak to wypadło? Sami widzieliśmy – wielkie brawa i dzięki! Uroczystość podsumował w kilku słowach Biskup Drohiczyński: „Na pewno wyjeżdżający z Sadownego goście będą zadowoleni, ale i nie będą… głodni”.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński