OSP Wilczogęby kończy rok 100-lecia swojej Jednostki

Wigilia w remizie. 

Jeszcze tylko kilka dni i pożegnamy 2019 rok. Stało się już tradycją, że w ostatnią sobotę przed Wigilią druhny i druhowie z OSP w Wilczogębach spotykają się w swojej remizie, aby przełamać się opłatkiem, życzyć sobie zdrowych i pogodnych Świąt i spróbować co w innych domach szykowane jest na wigilijną kolację. A przy okazji wspominają, jak upłynął im ten rok.

Spotkanie wigilijne otworzył prezes OSP Wilczogęby i jednocześnie sołtys p. Jacenty Biernat.  Przypomniał on działania w mijającym roku, którego najważniejszym wydarzeniem był Jubileusz 100-lecia istnienia ochotniczej straży pożarnej w Wilczogębach.

Za wielkie wyróżnienie dla strażaków uznał wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Europosła p. Jarosława Kalinowskiego. Serdecznie podziękował strażakom za ich zaangażowanie w codziennej działalności Jednostki i olbrzymi wkład w przygotowanie uroczystości obchodów Jubileuszu.

Dużym zaszczytem dla strażaków było przyjęcie zaproszenia na spotkanie wigilijne przez wójta gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana, będącego jednocześnie prezesem Zarządu Gminnego Związku OSP. Bardzo wysoko ocenił on postawę wilczogębskich strażaków, podkreślając, że zawsze można na nich liczyć. Zwrócił uwagę, że ich działalność jest bardzo pozytywnie oceniana szeroko poza gminą, czego dowodem był udział przedstawicieli wysokiego szczebla w tegorocznych obchodach 100-lecia Jednostki oraz przyznane jej i strażakom odznaczenia, medale i wyróżnienia.

Najważniejszym momentem spotkania wigilijnego było łamanie się opłatkiem i składanie sobie przez druhny i druhów życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

A potem, już przy stole, w przerwach między kolejnymi daniami, przyszedł czas na wspomnienia o wydarzeniach mijającego roku i przekomarzanie się kto zrobił co najlepiej, a komu czasami nie dopisało szczęście. A tyle się działo w tym roku w Wilczogębach w 100. rocznicę utworzenia OSP.

Pierwszą połowę 2019 r. zdominowały przygotowania do Jubileuszu. Co dwa-trzy tygodnie, a im bliżej było 30 czerwca nawet częściej, spotykał się Zarząd i mieszkańcy Wilczogąb, aby oceniać postęp przygotowań i planować kolejne działania.

Trzeba było opracować program obchodów 100-lecia, przygotować listę gości, przekazać zaproszenia, przećwiczyć musztrę i scenariusz uroczystości, zapewnić catering. Oprawą muzyczną zajął się Zespół Akord powstały przy OSP Wilczogęby.

Dzięki pomocy rodzin strażaków i mieszkańców wsi udało się zebrać zdjęcia i dokumenty z przeszłości i opracować historię Jednostki, którą zapisano w Księdze Pamiątkowej.

Tydzień przed głównymi uroczystościami strażacy wraz z dziećmi i rodzinami odwiedzili cmentarz w Sadownem i zapalili znicze na grobach druhów, którzy już odeszli do św. Floriana.

Równolegle przez cały czas trwały prace renowacyjne w remizie i jej otoczeniu, odnowiono sztandar i postawiono nowy maszt. Przed remizą pojawił się nowy kamień pamiątkowy i tablica informacyjna. Po raz pierwszy od ponad 85 lat zostało wykonane zdjęcie całej Jednostki ze sztandarem, które razem z pierwszym z 1923 r. zawisło na honorowym miejscu w remizie.

30 czerwca 2019 r., kiedy dostojni goście i mieszkańcy okolicznych wiosek zawitali w progi remizy, strażacy i mieszkańcy Wilczogąb mogli być dumni, że zrobili wszystko, aby przywitać ich jak najlepiej. To było naprawdę święto całej wsi.

Ale mimo nawału zajęć związanych z Jubileuszem, strażacy z Wilczogąb nie tylko nie zaniedbywali swoich podstawowych obowiązków, ale dodatkowo organizowali różne imprezy dla mieszkańców wsi.

Sukcesem dla wilczogębskich strażaków był powrót po dłuższej przerwie na podium podczas gminnych zawodów pożarniczych w Szynkarzyźnie.

W ciągu całego roku strażacy organizowali obchody ważnych rocznic dla wsi: kaźni w remizie 31 maja 1944 r., zakończenia działalności szkoły 20 czerwca 1974 r., spalenia wsi 22 sierpnia 1944 r.

Brali udział w gminnych uroczystościach Dnia Strażaka i Święta Niepodległości. Świętowali z OSP Sadowne ich 100-lecie. Wilczogębski strażak Łukasz Biernat wraz z małżonką Dorotą byli gospodarzami tegorocznych gminnych dożynek.

Dużo uwagi strażacy z OSP Wilczogęby poświęcili dzieciom i młodzieży ze wsi. Nie tylko angażowali je przy Jubileuszu i innych uroczystościach rocznicowych, ale też zorganizowali specjalnie dla nich Dzień Dziecka i Pożegnanie Lata w remizie. Od wielu lat nie było w wsi imprezy, na której bawiłyby się razem wszystkie dzieci.

Ale najważniejsze było to, że tak jak 100 lat temu, wilczogębscy strażacy byli zawsze gotowi pomagać we wszystkim swoim współziomkom, tym bardziej, że w każdej tutejszej rodzinie zawsze strażak był albo jest dzisiaj.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2020 Roku proszę przyjąć od strażaków z OSP Wilczogęby życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności i oby nie zdarzały się sytuacje, kiedy ich pomoc byłaby niezbędna.

Tekst/foto: Stanisław Stebelski