2022 – Bieg Grzymały w Sadownem

W niedzielę 3 lipca w Sadownem odbył się IX Bieg i V Marsz Nordic Walking ku czci bł. ks. Edwarda Grzymały. Bieg wygrał Grzegorz Świętoń ze Strachowa z czasem 00:37:39:68.

Na starcie do dziewięciokilometrowego Marszu Nordic Walking stanęło 32. zawodników, a na dłuższą o kilometr trasę biegu wyruszyło 53. miłośników biegania. Rejestracją i systemem elektronicznego pomiaru czasu podczas zawodów zajmowała się znana już nam firma Chiptiming.pl, która na swojej stronie internetowej prezentuje listę zawodników i ostateczną klasyfikację zawodów.

Głównym celem tej imprezy było przybliżenie uczestnikom postaci zamordowanego przez hitlerowców błogosławionego księdza doktora Edwarda Grzymały, ale też propagowanie zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności, popularyzacja biegania i marszu nordic walking, jako najprostszych form rekreacji fizycznej oraz promocja Sadownego i Gminy Sadowne – miejsc atrakcyjnych dla zdrowego wypoczynku.

Organizatorami tegorocznej imprezy sportowej byli: Gmina Sadowne, Klub Sportowy „Wicher” Sadowne, Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem i Nadleśnictwo w Łochowie. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Impreza sportowa odbyła się 3 lipca 2022 roku w Sadownem. Start: marsz o godz. 10.45, bieg o godz. 11.00. Start i meta zostały usytuowane na polanie leśnej przy wiacie Koła Łowieckiego św. Huberta.

Przed rozpoczęciem zawodów przedstawiciele Organizatorów zapaleniem symbolicznych zniczy upamiętnili: Patrona Biegu bł. Edwarda Grzymałę – w miejscu jego urodzin oraz pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej mieszkańców Gminy Sadowne narodowości żydowskiej i polskiej, pogrzebanych na tzw. Majdanie zlokalizowanym nieopodal startu i mety Biegu.

Przed zawodami ich historię i zasady przedstawili: p. Krzysztof Kądziela – emerytowany pedagog, a aktualnie kustosz Muzeum Leśnictwa i Łowiectwa w Sadownem oraz p. Tadeusz Danaj – przedstawiciel KS WICHER Sadowne, jednocześnie prowadzący zawody. Zawody oficjalnie otworzył Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda.

O 10.45 ruszyli zawodnicy nordic walking, a po piętnastu minutach biegacze.  Na miejscu pozostali tylko kibice, którzy chętnie korzystali z możliwości zwiedzenia Centrum Edukacji Łowiectwa i Leśnictwa im. Profesora Zygmunta Jasińskiego w Sadownem – oprowadzał ich kustosz p. Krzysztof Kądziela. Oczekujący na zawodników mieli też okazję wziąć udział w teście wiedzy pod namiotem Nadleśnictwa Łochów, a także skorzystać z posiłku przygotowanego przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem: grillowanych kiełbasek z kiszonym ogórkiem oraz kawy czy herbaty.

A na trasie? Zmagania zawodników z upałem, swoimi słabościami i… nieustająca rywalizacja. Na mecie jako pierwszy zjawił się p. Grzegorz Świętoń ze Strachowa z czasem 00:37:39:68.

Po biegu i marszu? Pozostało już tylko podsumowanie i uhonorowanie zawodników – wszystkich medalami pamiątkowymi, a najlepszych w klasyfikacjach open i wiekowych pucharami, które wręczyli przedstawiciele Organizatorów i instytucji wspierających sadowieński sport: p. Bogusław Piątek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów (również puchary dla najlepszego biegacza i najlepszego chodziarza ufundowane przez Dyrektora Lasów Państwowych), p. Małgorzata Zyśk – Radna Powiatu Węgrowskiego, p. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem i p. Marcin Gręda – Zastępca Wójta Gminy Sadowne.

A oto klasyfikacja najlepszych zawodników tej imprezy sportowej:

BIEG – 10 km                                                                         

KOBIETY

Klasyfikacja open:

I miejsce – Patrycja Malenka

II miejsce – Agnieszka Brogowicz Stępniewska

III miejsce – Katarzyna Śledziewska

Klasyfikacja wiekowa 16 – 29 lat

I miejsce – Patrycja Pochmara

II miejsce – Urszula Sokołowska

Klasyfikacja wiekowa 30 – 49 lat

I miejsce – Patrycja Malenka

II miejsce – Agnieszka Brogowicz Stępniewska

III miejsce – Katarzyna Śledziewska

Klasyfikacja wiekowa 50+

I miejsce – Dorota Kossakowska

MĘŻCZYŹNI

Klasyfikacja open:

I miejsce – Grzegorz Świętoń

II miejsce – Tomasz Gałązka

III miejsce – Paweł Jackowicz

Klasyfikacja wiekowa 16 – 29 lat

I miejsce – Kamil Skorupa

II miejsce – Patryk Świętochowski

III miejsce – Marcin Tyszka

Klasyfikacja wiekowa 30 – 49 lat

I miejsce – Grzegorz Świętoń

II miejsce – Tomasz Gałązka

III miejsce – Paweł Jackowicz

Klasyfikacja wiekowa 50+

I miejsce – Dariusz Król

II miejsce – Henryk Skłodowski

III miejsce – Iain Haggis

MARSZ NORDIC WALKING – ok. 9 km

KOBIETY

Klasyfikacja open:

I miejsce – Jolanta Zapałowska

II miejsce – Małgorzata Puszkarska

III miejsce – Magdalena Behal

Klasyfikacja wiekowa 16 – 45 lat

I miejsce – Magdalena Behal

II miejsce – Marta Syrek

III miejsce – Agata Sędek

Klasyfikacja wiekowa 46+

I miejsce – Jolanta Zapałowska

II miejsce – Małgorzata Puszkarska

III miejsce – Jolanta Pietras

MĘŻCZYŹNI

Klasyfikacja open:

I miejsce – Karol Zabłocki

II miejsce – Waldemar Danielski

III miejsce – Paweł Pietruczanis

Klasyfikacja wiekowa 16 – 45 lat

I miejsce – Jakub Aksamit

II miejsce – Darek Kołodziejczyk

III miejsce – Stanisław Behal

Klasyfikacja wiekowa 46+

I miejsce – Waldemar Danielski

II miejsce – Paweł Pietruczanis

III miejsce – Adam Klimczak

Pełne wyniki zawodów na stronie Firmy Chiptiming.pl – http://www.chiptiming.pl/pl/zawody_szczegoly/IX-Bieg-Lesny-i-V-Marsz-Nordic-Walking-Ku-Czci-Bl-KsEdwarda-Grzymaly

Po zawodach oczywiście nie obyło się bez regeneracji wyczerpanych organizmów zawodników, dlatego też Organizatorzy przygotowali dla nich ciepły posiłek, a na deser – jagodzianki od p. Ryśka. Zgodnie też z tradycją, uczestnicy zawodów wzięli udział w losowaniu drobnych upominków ufundowanych przez Organizatorów.

Za przygotowanie i bezproblemowy przebieg imprezy podziękowania należą się Organizatorom i Sponsorom, ale też wspierającym ich i biorącym udział w obsłudze oraz zabezpieczeniu imprezy członkom KS „Wicher” Sadowne, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem czy druhom z OSP Sadowne.

Już teraz zapraszamy też wszystkich miłośników biegów na kolejne spotkanie – podczas Biegu i Marszu pn. „Nadbużańska Szóstka”, który tym razem odbędzie się w m. Rażny 21 sierpnia br.

Zdjęcia w Galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński