Ciasta – sernik
Polskie ciasta to tradycja i poezja. Mało jest narodów, które mogą poszczycić się takim bogactwem znakomitych wypieków. Na początek zaprezentujemy Państwu kilka przepisów na serniki.
Sernik krośnieński
Składniki:
– 1 kg białego tłustego sera
– ½ kostki margaryny lub masła
– 3 jajka
– 1 kg jabłek
– 8 dag grysiku lub kaszy manny albo kaszy kukurydzianej
– 1 torebka proszku do pieczenia
– garść rodzynek
– cukier
– 1 kieliszek brandy lub rumu
– cukier lub aromat waniliowy
– sok z cytryny
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Ser trzykrotnie przepuścić przez maszynkę do mięsa. Rodzynki umyć i namoczyć w alkoholu, aby napęczniały. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w drobną kostkę i skropić sokiem z cytryny. Tłuszcz ucierać z cukrem do uzyskania konsystencji śmietany, a następnie po jednym dodawać żółtka, a następnie wymieszać z przetartym serem. Dodać kaszę, cukier waniliowy, proszek do pieczenia i wreszcie jabłka oraz rodzynki. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z masą serową. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy i wstawić do nagrzanego piekarnika (220 st. C) na 40-45 minut. Pozostawić w piekarniku do ostygnięcia. Gotowy sernik można polać czekoladową polewą lub oprószyć przez sitko cukrem pudrem.
Najprostszy sernik
Składniki:
– 1 kg tłustego białego sera
– 9 jajek
– ¾ kostki margaryny lub masła
– 1 ½ szklanki cukru
– cukier waniliowy
– 3 łyżki mąki pszennej
– 1 porcja proszku do pieczenia na 50 dag lub 2 porcje na 1 kg
– garść grubo posiekanych orzechów (włoskie lub arachidowe)
– sól
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Tłuszcz stopić i ostudzić do temperatury pokojowej. Ser dwukrotnie przepuścić przez maszynkę (możemy także wykorzystać dostępny w wielu sklepach ser mielony). Żółtka ubić z cukrem i cukrem waniliowym, wymieszać ze stopionym masłem i serem. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Oprószyć przez sito mąką przesianą razem z proszkiem i wszystko delikatnie wymieszać, aby powstała jednolita masa. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy i posypać posiekanymi orzechami. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) na godzinę.
Sernik z wiśniami
Składniki:
– 1 torebka (40-50dag) mrożonych wiśni lub tyle samo świeżych, wydrylowanych wiśni albo czereśni
– 2 jajka
– 25 dag homogenizowanego serka waniliowego
– 2 łyżki margaryny lub masła
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– sól
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Wiśnie przelać na sicie wrzącą wodą, dokładnie odsączyć. Żółtka utrzeć z margaryną i serkiem na jednolitą masę. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Do masy serowej dodać przesiany proszek do pieczenia i pianę z białek, delikatnie wymieszać. Formę do zapiekania natłuścić i wysypać tartą bułką, wyłożyć wiśnie i zalać masą serową. Wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na około 40 minut.
Czarny Orfeusz
Składniki:
Ciasto:
– 4 jajka
– 15 dag mąki pszennej
– 15 dag cukru
– 3 łyżki ciemnego gorzkiego kakao
– 25 dag (1 kostka) margaryny
– 5 łyżek mleka lub wody
– 3 łyżeczki proszku do pieczenia
– 1 torebka cukru waniliowego
– sól
Masa serowa:
– 50 dag białego zmielonego sera
– 4 jajka
– 1 szklanka cukru
– 12 ½ dag (pół kostki) margaryny
– 1 torebka budyniu (waniliowy, śmietankowy, migdałowy, bananowy)
– garść wiórków kokosowych
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Kostkę margaryny, cukier, cukier waniliowy, kakao oraz mleko podgrzewać, stale mieszając, na niewielkim ogniu (najlepiej w kąpieli wodnej, czyli umieszczając rondelek w dużym garnku z gotującą się wodą) do chwili, gdy powstanie jednolita, gęsta masa. Odlać pół szklanki, a resztę ostudzić. Do ostudzonej masy dodawać, stale mieszając, po jednym żółtku, a następnie po łyżce mąki z dodatkami. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z masą kakaową, przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy. Przygotować masę serową: pół kostki margaryny o temperaturze pokojowej utrzeć z cukrem na krem i dalej ucierać, dodając na przemian po jednym jajku i po łyżce zmielony ser oraz przesiany budyń. Wyrobić na jednolitą masę i wyłożyć na ciasto kakaowe. Wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na około 60 minut. Upieczony placek polać pozostałą masą kakaową i posypać wiórkami kokosowymi.
Sernik królewski
Składniki:
– 50 dag tłustego sera
– 10 dag margaryny lub masła
– 5 jajek
– 20 dag cukru pudru
– 1 puszka brzoskwiń w zalewie
– 1 torebka budyniu waniliowego (bez cukru)
– 1 cukier waniliowy
– 20 dag biszkoptów
– skórka otarta z ½ cytryny
– sól
– tłuszcz i tarta bułka do formy
– garść posiekanych listków melisy
Wykonanie:
Ser trzykrotnie przepuścić przez maszynkę. Tłuszcz o temperaturze pokojowej utrzeć na krem z cukrem i cukrem waniliowym. Nadal ucierając, dodawać na zmianę po jednym żółtku i łyżce sera oraz proszek budyniowy. Dodać skórkę z cytryny i posiekaną melisę, wymieszać na jednolitą masę. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Brzoskwinie odsączyć z zalewy i pokroić w kostkę. Masę serową delikatnie połączyć z pianą i brzoskwiniami. Formę do pieczenia natłuścić i wysypać tartą bułką. Wyłożyć pokruszonymi biszkoptami, a na nie położyć masę serową i piec w nagrzanym piekarniku (180 st. C) przez 45-60 minut. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem lub polać czekoladową polewą.
Sernik na biszkoptach
Składniki:
– 1 kg tłustego białego sera
– 6 dag (¼ kostki) margaryny
– 1 szklanka cukru
– 3 całe jaja
– 1 torebka budyniu śmietankowego, migdałowego lub waniliowego
– dowolne bakalie (rodzynki, posiekane orzechy, kandyzowane lub suszone owoce itp.)
– skórka otarta z 1 cytryny
– herbatniki lub biszkopty do wyłożenia formy
– ½ szklanki kawy lub herbaty z łyżką alkoholu: brandy, rumu lub wódki
– ewentualnie 1 opakowanie polewy czekoladowej lub galaretki
Wykonanie:
Ser przepuścić przez maszynkę. W teflonowym rondlu na małym ogniu rozpuścić margarynę, dodawać po łyżce, stale mieszając drewnianą łyżką, przetarty twaróg, całe jajka i cukier, a gdy masa zacznie się gotować, wsypać torebkę budyniu i, dalej mieszając, dodawać bakalie oraz otartą skórkę z cytryny. Tortownicę wyłożyć namoczonymi w kawie herbatnikami lub biszkoptami, układając je tak, aby wyłożyć także i boczne ściany tortownicy. Na ciastka wylać masę serową i wyrównać nożem, a gdy ostygnie – wstawić do lodówki. Z wierzchu polać polewą czekoladową lub przybrać owocami i zalać tężejącą galaretką. Wstawić do lodówki przynajmniej na 2-3 godziny.
Cyganka
Składniki:
– 25 dag mąki pszennej
– 15 dag margaryny
– 20 dag cukru
– 25 dag homogenizowanego serka waniliowego
– 3 jajka
– 1 torebka kisielu cytrynowego bez cukru
– sok i skórka otarta z ½ cytryny
– cukier waniliowy
– 4 łyżeczki proszku do pieczenia
– sól
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Mąkę przesiać z kisielem, proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Jajka utrzeć z cukrem, a następnie, stale ucierając, po łyżce dodawać margarynę o temperaturze pokojowej, mąkę z dodatkami i serek. Na koniec dodać sok i skórkę z cytryny, zmiksować. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy, a następnie wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st. C) na 50 minut. Gotową babkę można posypać przez sitko cukrem pudrem lub polukrować.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródła:
– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Warszawa 2006
– Internet