Ciasta – szarlotka vel jabłecznik

Polska jabłkami “stoi”. Szkoda byłoby ich nie wykorzystać we właściwy sposób. Wszyscy wiemy jak smakuje szarlotka, ale jak ją przygotować? Oto kilka przepisów.

Szarlotka I

Składniki:

Ciasto:

– 2 szklanki mąki

– 1 łyżeczka proszku do pieczenia

– ½ kostki margaryny

– ½ szklanki cukru

– pół paczki cukru waniliowego

– 1 całe jajko + 1 żółtko

– 2 łyżki kwaśnej śmietany

Nadzienie z jabłek:

– 1 kg jabłek

– 1 cukier waniliowy

– 1 łyżka bułki tartej

Wykonanie:

Mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia siekamy nożem z margaryną. Dodajemy żółtko, całe jajko, cukier, cukier waniliowy, śmietanę i wyrabiamy ciasto. Wstawiamy do lodówki.

Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o dużych otworach. Lekko odciskamy sok i mieszamy z bułką tartą i cukrem waniliowym.

Połowę ciasta rozwałkowujemy i przekładamy na wyłożoną papierem, bądź wysmarowaną margaryną i bułką tartą, blachę. Wykładamy starte jabłka. Przykrywamy pozostałym rozwałkowanym ciastem, Pieczemy 45 minut w 200 st. C. Ciepłe ciasto posypujemy cukrem pudrem.

Kruszonka z szarlotką

Składniki:

– 5 jabłek (najlepiej antonówek lub renet)

– 20 dag mąki pszennej

– 15 dag cukru

– 15 dag margaryny lub masła

– 1-2 łyżki rodzynek

– 1-2 łyżki grubo posiekanych orzechów

– sok z cytryny

– mielony cynamon

– cukier waniliowy

– sól

– tłuszcz do nasmarowania formy

Wykonanie:

Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i drobno poszatkować, skrapiając sokiem z cytryny. Wymieszać z dwoma łyżkami cukru, szczyptą mielonego cynamonu oraz rodzynkami i orzechami. Wyłożyć do natłuszczonej formy do zapiekania. Zimny tłuszcz posiekać grubym nożem z mąką, dodać pozostały cukier, cukier waniliowy i szczyptę soli. Szybko zagnieść ciasto, a następnie pokruszyć je palcami i wysypać na jabłka tak, aby pozostały one przykryte. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st. C) i upiec na złoty kolor. Smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Sypana szarlotka

Składniki:

– 1 szklanka mąki pszennej

– 1 szklanka cukru pudru

– 1 szklanka kaszy manny

– 1 ½ kg jabłek (najlepiej antonówek lub renet)

– 1 porcja proszku do pieczenia

– 1 porcja cukru waniliowego

– 12 ½ dag (pół kostki) margaryny

– mielony cynamon

– sok i skórka otarta z 1 cytryny

– tłuszcz i tarta bułka do formy

Wykonanie:

Sypkie produkty przesiać razem i podzielić na trzy części. Jabłka umyć (można też obrać, ale to nie jest konieczne), zetrzeć na tarce z dużymi otworami, skropić sokiem z cytryny i posypać cynamonem, wymieszać. Do natłuszczonej, wysypanej tartą bułką formy wsypać 1/3 sypkich produktów i przykryć połową jabłek. Następnie wysypać kolejną partię 1/3 sypkich składników i przykryć resztą jabłek. Na wierzch wysypać pozostała sypkie składniki. Zimny tłuszcz zetrzeć na tarce z dużymi otworami bezpośrednio na szarlotkę. Przykryć folią aluminiową. Wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na 45 minut. Następnie zdjąć folię i piec jeszcze 15 minut.

Jabłecznik niedzielny

Składniki:

– 2 kg jabłek najlepiej antonówek

– 5 jajek

– 4 ½ szklanki mąki pszennej

– 2 szklanki cukru

– sok i skórka otarta z ½ cytryny

– 1 torebka cukru waniliowego

– 1 ½ szklanki oleju sojowego lub słonecznikowego

– 2 łyżeczki przesianego kakao

– 2 łyżeczki sody oczyszczonej

– garść rodzynek

– garść suszonych śliwek

– garść orzechów ziemnych lub włoskich

– duża szczypta cynamonu

– cukier puder do posypania

– tłuszcz i tarta bułka do formy

– ewentualnie kilka łyżek brandy

Wykonanie:

Mąkę przesiać z dodatkiem cynamonu, kakao i sody. Jajka utrzeć z cukrem i skórką cytrynową. Następnie, stale mieszając, powoli wlać olej i po łyżce dodawać mąkę z dodatkami. Rodzynki i śliwki umyć oraz namoczyć w ciepłej wodzie, gdy napęcznieją, odcisnąć. Śliwki i orzechy grubo posiekać, wszystkie bakalie obtoczyć w mące. Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w niewielką kostkę, skropić sokiem z cytryny i ewentualnie brandy. Jabłka i bakalie dodać do ciasta, dobrze wymieszać. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy do pieczenia, piec około godziny w nagrzanym piekarniku, sprawdzając za pomocą patyczka, czy ciasto jest już gotowe. Ciepłe ciasto oprószyć cukrem pudrem.

Biszkopt

Składniki:

– 1 szklanka cukru

– 1 cukier waniliowy

– 1 szklanka mąki

– 1-2 łyżeczki proszku do pieczenia

– 4 jajka

– 4 łyżki zimnej wody

– 4 duże jabłka (najlepiej antonówki lub renety)

– mielony cynamon

– cukier puder

– sok z ¼ cytryny

– szczypta soli

– tłuszcz do nasmarowania formy

Wykonanie:

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na ósemki. Skropić sokiem z cytryny i dobrze wymieszać. Jajka zmiksować z wodą, cukrem, cukrem waniliowym i szczyptą soli. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, wymieszać z masą jajeczną. Ciasto wylać do natłuszczonej tortownicy, na wierzchu ułożyć kawałki jabłek. Włożyć do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) i piec ok. 60 minut. Przed podaniem posypać cukrem pudrem wymieszanym z mielonym cynamonem.

Jabłecznik z morelami

Składniki:

– 1 kg jabłek

– 50 dag mąki pszennej

– 1 torebka proszku waniliowego do pieczenia

– 15 dag cukru pudru

– sok i skórka otarta z 1 cytryny

– kilka suszonych moreli

– 3-5 łyżek brandy

– cynamon

– tarta bułka

– tłuszcz do nasmarowania formy

Wykonanie:

Morele dokładnie umyć i pokroić w cienkie paseczki. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce z dużymi otworami, skropić sokiem z cytryny i brandy, dobrze wymieszać, posypać cukrem i odstawić na 30 minut. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i cynamonem, dodać skórkę z cytryny, morele i jabłka, wszystko dobrze wymieszać. Przełożyć do natłuszczonej oraz wysypanej tartą bułką formy i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na ok. 60 minut.

Szarlotka dla początkujących

Składniki:

– 1 ½ szklanki płatków kukurydzianych bez dodatków

– 4 duże jabłka

– 1 szklanka śmietanki kremówki

– 4 łyżki cukru

– cukier waniliowy

– sok z cytryny

– mielony cynamon

– aromat migdałowy, rumowy lub arakowy

– tłuszcz do formy

Wykonanie:

Jabłka obrać i zetrzeć na tarce z dużymi otworami, skrapiając od razu sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Wymieszać z łyżką cukru i szczyptą mielonego cynamonu. Niewielką tortownicę lub formę do zapiekania natłuścić i układać warstwami płatki kukurydziane i jabłka – na wierzchu powinny być chrupki. Śmietanką lekko ubić z cukrem, cukrem waniliowym i kilkoma kroplami aromatu, zalać zapiekankę i wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C). Zapiekać do chwili, gdy wytworzy się apetyczna, chrupiąca skórka. Podawać na gorąco.

Szarlotka dla leniwych

Składniki:

– 5-6 dużych jabłek

– 1 szklanka cukru

– 3 jajka

– 2 szklanki mąki pszennej

– 1 łyżeczka sody

– 1 łyżeczka proszku do pieczenia

– 3 łyżki oliwy lub oleju

– 3 łyżki dżemu (morelowy, wiśniowy, porzeczkowy, śliwkowy)

– 5 dag rodzynek

– sok i skórka otarta z cytryny

– sól

– tłuszcz i tarta bułka do formy

Wykonanie:

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Skropić sokiem z cytryny i posypać cukrem. Odstawić na pół godziny. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, sodą i szczyptą soli. Dodać do jabłek razem z dżemem, rodzynkami i oliwą, wymieszać łyżką. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na około 45 minut.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródła:

– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Warszawa 2006

– Internet