Ciasta – placki z owocami II
Druga część przepisów na ciasta z owocami. Smacznego!
Ciasto cytrynowe
Składniki:
Ciasto:
– 30 dag mąki pszennej
– 20 dag margaryny
– 5 dag cukru
– 1 jajko
– sól
Masa cytrynowa:
– sok i skórka otarta z 2 cytryn
– 2 jajka
– 20 dag cukru
– cukier waniliowy
– 10 dag margaryny
Wykonanie:
Z mąki i reszty składników szybko zagnieść kruche ciasto, uformować kulę i zawinąć w folię spożywczą, a następnie włożyć do lodówki przynajmniej na godzinę. Schłodzonym ciastem wyłożyć natłuszczoną formę, formując miseczkę. Lekko nakłuć widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika na 10-15 minut. Ciasto powinno nabrać słomkowego koloru. Ostudzić. Przygotować masę cytrynową: tłuszcz stopić i ostudzić do temperatury pokojowej. Jajka utrzeć na krem z cukrem i cukrem waniliowym, dodać stopiony tłuszcz oraz sok i skórkę startą z cytryn. Wyrobić na jednolitą masę. Masę cytrynową wyłożyć na ciasto i wstawić do letniego piekarnika na 30-45 minut, aby krem się ściął. Cytrynek jest najsmaczniejszy następnego dnia po upieczeniu.
Tarta gruszkowa
Składniki:
Kruche ciasto:
– 25 dag mąki
– 12 ½ dag (1/2 kostki) masła lub margaryny
– ½ szklanki cukru pudru
– 2 żółtka
– sól
– otarta skórka z 1 cytryny lub ½ łyżki cukru waniliowego albo zapach waniliowy, pomarańczowy lub arakowy
Nadzienie:
– 25 dag homogenizowanego serka waniliowego
– 50 dag jędrnych gruszek
– sok z 1 cytryny
– 3 łyżki cukru
– garść wiórków kokosowych
– 10 dag czekolady (najlepiej gorzkiej)
Wykonanie:
Z przesianej mąki i reszty składników szybko zagnieść kruche ciasto, uformować kulę i zawinąć w folię spożywczą, a następnie włożyć do lodówki przynajmniej na godzinę. Schłodzonym ciastem wyłożyć natłuszczoną formę, formując miseczkę. Lekko nakłuć widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika na 10-15 minut – ciasto powinno nabrać słomkowego koloru. Gruszki obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na ćwiartki lub ósemki. Zalać wodą z cukrem i sokiem z cytryny tak, aby woda zaledwie przykrywała gruszki, i gotować na małym ogniu 10-15 minut, uważając, aby gruszki zmiękły, ale się nie rozpadły. Odsączyć. Na ostudzone ciasto wyłożyć warstwę serka waniliowego, na wierzchu ułożyć cząstki gruszek tak, aby utworzyły wzór kwiatka, i lekko wcisnąć je w krem. Czekoladę zetrzeć na tarce i wymieszać z wiórkami kokosowymi, obficie posypać gruszki.
Placek śliwkowy
Składniki:
– 1 kg śliwek węgierek
– 2 ½ szklanki mąki pszennej
– 8 łyżek cukru
– 15 dag margaryny
– 5 dag drożdży
– 4 żółtka
– 1 szklanka mleka
– sól
– cukier puder do posypania
– tłuszcz i tarta bułka do formy
– ewentualnie mielony cynamon
Wykonanie:
Drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru i rozrobić ciekłym mlekiem, dodając 1-2 łyżki mąki, aby rozczyn miał konsystencję gęstej śmietany. Odstawić w ciepłe miejsce do podrośnięcia. Margarynę stopić i lekko ostudzić. Żółtka utrzeć z cukrem i szczyptą soli, dodać resztę mąki, rozczyn i pozostałe mleko, wyrobić energicznie na jednolitą masę. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Blachę do pieczenia natłuścić i wysypać tartą bułką. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę i uformować placek, wyłożyć na blachę. Umyte i osuszone śliwki wydrylować, przekroić na połówki i ściśle układać na cieście przecięciem do góry. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st. C) na 50-60 minut. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Do cukru pudru można też dodać szczyptę mielonego cynamonu. Aby placek był naprawdę pyszny, należy pamiętać o uprzednim podgrzaniu wszystkich składników.
Miodowiec z jabłkami
Składniki:
– 5 czubatych łyżek mąki pszennej
– 5 czubatych łyżek cukru lub miodu
– cukier waniliowy
– 25 dag (1 kostka) margaryny
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 2 jajka
– 6 dużych jabłek
– 1 duża gruszka
– 1 duży banan
– 10 dag rodzynek
– garść posiekanych orzechów (włoskie, arachidowe)
– sok z cytryny
– tłuszcz i tarta bułka do nasmarowania formy
– cukier puder do posypania
Wykonanie:
Margarynę o temperaturze pokojowej utrzeć na krem, dodając cukier, cukier waniliowy oraz żółtka, a następnie po łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia. Jabłka i gruszkę obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę, banan obrać i pokroić w kostkę. Owoce skropić od razu sokiem z cytryny, aby nie ściemniały, i dodać do ciasta razem z rodzynkami i orzechami. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z ciastem i przełożyć do natłuszczonej oraz wysypanej tartą bułką tortownicy. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) na ok. 1 godzinę. Gotowy placek posypać cukrem pudrem. W wersji dla dorosłych rodzynki można uprzednio namoczyć w dwóch łyżkach alkoholu. Owoce można obtoczyć w mące – wtedy nie opadną na dno.
Pleśniak rabarbarowy
Składniki:
– 3 szklanki mąki pszennej
– 1 ½ szklanki cukru
– 5 jajek
– 1 kostka (25 dag) margaryny
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 1 łyżka ciemnego gorzkiego kakao
– 50 dag rabarbaru
– sól, cynamon
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli, a następnie dodać schłodzoną margarynę i posiekać dużym nożem na „kaszkę”. Dodać żółtka i pół szklanki cukru, szybko wyrobić ciasto. Podzielić je na 2 części (2/3 i 1/3). Mniejszą część podzielić na 2 połowy, do jednej dodać kakao i wymieszać. Z ciasta uformować kule, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki przynajmniej na godzinę. Rabarbar oczyścić, pokroić w drobną kostkę i rozgotować, dodając 1-2 łyżki wody. Odparować. Przetrzeć przez sito lub zmiksować. Dodać szczyptę cynamonu i wymieszać. Większą część ciasta wyjąć z lodówki i wyłożyć nią natłuszczoną oraz wysypaną tartą bułką płaską formę, formując rant. Na cieście rozłożyć przecier rabarbarowy. Małą porcję jasnego ciasta zetrzeć na tarce z dużymi otworami wprost na przecier. Białka ubić z dodatkiem szczypty soli na sztywną pianę, następnie nadal ubijać, dodając szklankę cukru. Pianę wyłożyć na ciasto i na wierzch zetrzeć na tarce ciemne ciasto. Wstawić do nagrzanego piekarnika (200-220 st. C) na 45-50 minut.
Strucla
Składniki:
– 3 szklanki mąki pszennej
– ¾ szklanki mleka
– 3 dag drożdży
– 1/3 szklanki cukru
– cukier waniliowy
– 2 jajka
– 10 dag margaryny
– 10 dag marmolady
– 30 dag dżemu (wiśniowy, śliwkowy, z czarnej porzeczki)
– tłuszcz do nasmarowania blachy
– sól
– cukier puder do posypania
Wykonanie:
Z pokruszonych drożdży, łyżki cukru, łyżki mąki i kilku łyżek ciepłego mleka przygotować rozczyn i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia – rozczyn powinien podwoić swoją objętość. Tłuszcz stopić i ostudzić do temperatury pokojowej. Mąkę przesiać ze szczyptą soli. Jajka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, dodać przesianą mąkę, rozczyn i resztę mleka oraz stopiony tłuszcz, dobrze wyrobić i odstawić do wyrośnięcia. Dżem wymieszać (najlepiej zmiksować) z marmoladą. Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części i rozwałkować na grubość ok. 1 cm, podsypując mąką. Posmarować masą marmoladową i zwinąć lub zapleść w warkocz. Struclę ułożyć na natłuszczonej blasze i wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) na 40-50 minut. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
Arbuziak
Składniki:
– 50 dag arbuza
– 20 dag biszkoptów
– 1 łyżka brandy lub rumu
– 1 łyżka miodu
– sok i skórka otarta z ½ cytryny
– 2 łyżki płatków migdałowych lub kokosowych
– 2 łyżki mąki pszennej
– 1 jajko
– 1 łyżeczka cukru pudru
– sól, tłuszcz do nasmarowania formy
Wykonanie:
Arbuz obrać, pokroić w kostkę i usunąć pestki, dodać sok i skórkę z cytryny oraz 2-3 łyżki wody. Rozgotować na małym ogniu, stale mieszając. Dodać miód i wiórki, dobrze wymieszać. Żółtko ubić z cukrem pudrem i przesianą mąką, dodać białko ubite ze szczyptą soli na sztywną pianę. Natłuszczoną formę do zapiekania wyłożyć pokruszonymi biszkoptami, skropić brandy. Przykryć masą arbuzową, a na wierzch wylać piankę biszkoptową, Wstawić na około 60 minut do ciepłego (180 st. C) piekarnika.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródła:
– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Warszawa 2006
– Internet