Ciasta – Rozmaitości II
Kremówka
Składniki:
– 1 opakowanie mrożonego ciasta francuskiego
– 1 torebka budyniu z cukrem (śmietankowy, waniliowy, migdałowy)
– 2 szklanki mleka
– ¼ kostki masła
– 1 szklanka śmietanki kremówki
– cukier waniliowy
– 2-3 łyżki cukru pudru
– sól
– tłuszcz do nasmarowania blachy
– cukier puder do posypania
Wykonanie:
Ciasto francuskie rozmrozić i podzielić na dwie części. Każdą z nich rozwałkować do rozmiarów blachy i wstawić do nagrzanego piekarnika (200-220 st. C). Upiec na jasnozłoty kolor. Budyń przygotować według przepisu, ostudzić. Ubić na krem, dodając po łyżce tłuszcz o temperaturze pokojowej. Śmietankę schłodzić i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodając cukier puder wymieszany z cukrem waniliowym. Krem budyniowy rozsmarować na jednej warstwie ciasta, przykryć bitą śmietaną i drugim blatem ciasta. Obficie posypać cukrem pudrem (najlepiej przez sitko). Kroić bardzo ostrym nożem na kwadraty lub prostokąty.
Placek pomarańczowy
Składniki:
– 25 dag mąki pszennej
– 25 dag cukru
– 25 dag masła
– 1 łyżeczka waniliowego proszku do pieczenia
– 4 jajka
– sok i skórka z 1 małej cytryny
– 20 dag grubo posiekanych orzechów włoskich lub arachidowych
– pomarańczowy aromat
– tarta bułka
– tłuszcz do nasmarowania formy
Wykonanie:
Masło utrzeć lub zmiksować z cukrem i sokiem z cytryny, następnie po jednym dodawać jajka, potem mąkę z proszkiem do pieczenia, tartą skórkę cytryny, a na koniec aromat – wszystko dobrze wymieszać. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy, posypać posiekanymi orzechami. Wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) i piec około godziny.
Józefinka
Składniki:
– 20 dag masła
– 25 dag cukru
– 4 jajka
– 10 dag drobniutko posiekanych lub zmielonych orzechów włoskich, arachidowych albo wiórków kokosowych (te nie wymagają rozdrabniania)
– 7 ½ dag mąki pszennej
– 7 ½ dag mąki ziemniaczanej
– 1 torebka proszku do pieczenia
– 5 dag rodzynek
– 12 ½ dag cukru pudru
– 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
– sól
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Oba rodzaje mąki przesiać z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Jajka utrzeć do białości z cukrem, następnie po łyżce dodawać tłuszcz, mąkę i rozdrobnione orzechy. Na koniec dodać rodzynki i dobrze wymieszać. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką keksowej formy, wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na około 60 minut. Ostudzić. Cukier puder wymieszać z kawą i ucierać, dodając po jednej 3-4 łyżki wody tak, aby powstał dość gęsty lukier. Posmarować placek.
Dyniowiec
Składniki:
– 20 dag ryżu (dwie torebki)
– 50 dag dyni
– 3 jajka
– 3 łyżki cukru
– cukier waniliowy
– 1 łyżka masła
– sól
– ¼ szklanki śmietanki
– tarta bułka i tłuszcz do tortownicy
Wykonanie:
Ryż ugotować na sypko w lekko osolonej wodzie. Dokładnie odsączyć, wymieszać z łyżką masła i bitą śmietaną. Dynię obrać, usunąć pestki i pokroić miąższ w kostkę. Skropić wodą i rozgotować na małym ogniu, stale mieszając. Przetrzeć przez sito. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Do utartych żółtek dodać przetartą dynię, ryż i wreszcie pianę z białek. Delikatnie wymieszać i przełożyć do natłuszczonej oraz wysypanej tartą bułką formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) na 45-60 minut (wykałaczka zanurzona w gotowym cieście powinna być sucha po wyjęciu). Podawać najlepiej na gorąco z budyniem śmietankowym lub waniliowym.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródło: Kuchnia Polska, Małgorzata Caprari, KDC, Warszawa 2006