Ciasta – słone II
Cebulak
Składniki:
– 75 dag cebuli
– 10 dag boczku lub szynki albo parówek (wegetarianie mogą zastąpić wędlinę duszonymi lub usmażonymi pieczarkami w tej samej ilości)
– 2 jajka ugotowane na twardo
– kminek
– 2 łyżki oliwy lub oleju
– szczypta ziół prowansalskich lub garść świeżych ziół (rozmaryn, tymianek)
– 25 dag przesianej mąki pszennej
– 5 dag masła
– 1 łyżka cukru
– 5 łyżek mleka
– 2 dag drożdży
– sól
Wykonanie:
Drożdże rozpuścić w podgrzanym mleku z cukrem, odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce. Tłuszcz roztopić, dodać do mąki, wymieszać, dodając rozczyn drożdżowy i szczyptę soli. Dobrze wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Przełożyć na natłuszczoną blachę i ponownie odstawić do wyrośnięcia. Cebulę i wędlinę pokroić w kostkę i zeszklić na tłuszczu. Jajka posiekać i dodać do masy cebulowej, doprawić do smaku kminkiem, ziołami i solą. Masą cebulową posmarować wyrośnięty placek i wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 st. C) na około 30-40 minut. Podawać na gorąco, krojąc w kwadraty. Można podawać z barszczykiem w filiżankach lub z piwem.
Placek wiosenny
Składniki:
Ciasto:
– 1 ½ szklanki przesianej mąki
– 10 dag masła
– 1 żółtko
– 1 jajko
– sól
– tarta gałka muszkatołowa
Nadzienie:
– 3 młode cukinie
– 2 strąki kolorowej papryki
– 20 dag żółtego sera (mogą być okrawki rozmaitych serów dostępne na wagę w wielu sklepach)
– 1 szklanka naturalnego jogurtu
– 3 jajka
– 1 łodyga selera naciowego
– garść posiekanej zieleniny (natka pietruszki, koperek, szczypiorek)
– warzywna przyprawa typu vegeta
– mielona papryka, sól
– tłuszcz do nasmarowania formy
Wykonanie:
Szybko zagnieść kruche ciasto z przesianej mąki, jajka, żółtka, masła, szczypty soli i gałki muszkatołowej oraz 5 łyżek lodowatej wody. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki przynajmniej na godzinę. Po upływie tego czasu rozwałkować i wyłożyć ciastem płaską blachę, formując dwucentymetrowy rant. Nakłuć widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) na 10-15 minut – do chwili, gdy ciasto nabierze słomkowego koloru. Cukinie obrać i pokroić na plasterki, papryki oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w makaronik. Łodygę selera drobno poszatkować. Ciasto posypać połową sera, rozłożyć na nim seler, cukinie i paprykę. Oprószyć przyprawą warzywną, resztą tartego sera i posiekaną zieleniną. Jogurt ubić z jajkiem, doprawić do smaku solą i papryką, zalać jarzynki. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st. C) na godzinę.
Bułeczki z fetą
Składniki:
– 40 dag mąki
– 3 dag drożdży
– ¾ szklanki mleka
– 1 jajko
– 1/3 kostki masła
– 1 łyżeczka cukru
– sól, kminek
– 15 dag sera feta lub oscypka
– 1 łyżka śmietany
– 1 średnia cebula
– mielona słodka papryka
Wykonanie:
Drożdże rozrobić z łyżką mleka, cukrem i łyżką mąki, postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy podrosną, dodać do mąki razem z roztopionym masłem, pozostałym mlekiem i dobrze wymieszać – wszystkie składniki powinny być lekko podgrzane. Kiedy ciasto podrośnie, dobrze wyrobić i uformować 8-12 jednakowej wielkości okrągłych bułeczek. Ułożyć je w większych odstępach na natłuszczonej blasze i pozostawić w ciepłym miejscu, aby wyrosły, Fetę utrzeć lub zmiksować z łyżką śmietany, dodać drobno posiekaną lub utartą na tarce cebulę, wymieszać, doprawić szczyptą papryki. Gdy bułeczki wyrosną, w każdej wycisnąć dołek (można do tego celu użyć szklanki) i napełnić masą serową. Bułeczki posmarować rozbitym jajkiem i posypać kminkiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec do zrumienienia. Bułeczki najbardziej smakują świeżo wyjęte z pieca, jeszcze gorące. Doskonałym uzupełnieniem jest podany w filiżance czysty barszczyk.
Prawie pizza
Składniki:
– 25 dag żółtego sera (gouda, edamski, kaszkawał, itp.) pokrojonego na cienkie plasterki
– 3-4 plasterki szynki
– 20 dag mąki pszennej
– 2 dag drożdży lub porcja drożdży instant
– 5 łyżek oliwy lub dobrego oleju
– ciepła woda lub mleko
– 1 jajko
– 1 łyżeczka suszonego tymianku lub ziół prowansalskich
– sól, pieprz
– tłuszcz do nasmarowania formy
Wykonanie:
Mąkę przesiać ze szczyptą soli, dodać drobno pokruszone drożdże, oliwę i jajko, wyrabiać łyżką, dodając po trochu ciepłą wodę, do chwili, gdy ciasto uzyska taką konsystencję, jak na kluski kładzione. Tortownicę natłuścić, wyłożyć ciasto i równomiernie rozprowadzić je drewnianą łyżką. Plasterki szynki pokroić w paseczki i rozłożyć na powierzchni ciasta. Przykryć plasterkami sera (można również pokroić je w paseczki). Posypać ziołami. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 30-40 minut. Można podawać z dodatkiem pikantnego sosu pomidorowego lub cebulowego.
Z masy ziemniaczanej
Składniki:
– 75 dag ziemniaków ugotowanych w mundurkach
– 2 łyżki masła
– 10 dag wędliny (szynka, boczek, parówki)
– garść startego sera żółtego (mogą być okrawki różnych serów)
– 4 łyżki gęstej śmietany
– 1 łyżka mąki pszennej
– sól, pieprz
– oregano lub mielone zioła prowansalskie
– tłuszcz i tarta bułka albo mąka do wysypania formy
Wykonanie:
Ziemniaki obrać, przepuścić przez maszynkę, dodać masło, połowę śmietany, połowę ziół, sól i pieprz, dokładnie wymieszać. Masę ziemniaczaną wyłożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką podłużnej formy – placek powinien mieć grubość ok. 1 cm. Nakłuć widelcem w wielu miejscach. Posypać pokrojoną w kostkę wędliną i polać śmietaną wymieszaną z tartym serem i pozostałymi ziołami. Wstawić do nagrzanego piekarnika (220 st. C) na 10 minut.
Wersja dla wegetarian
Wegetarianie mogą zastąpić wędlinę poszatkowanymi pieczarkami lub boczniakami (25 dag), uprzednio usmażonymi na łyżce tłuszczu.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródła:
– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Warszawa 2006
– Internet