Pigułka gwałtu

2015.06.27.3JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED PIGUŁKĄ GWAŁTU.

Letnie wakacje i ferie zimowe to czas odpoczynku i dobrej zabawy dla młodzieży. Warto jednak wiedzieć co zrobić, by ten czas nie zamienił się w gehennę i nie zostawił śladu na przyszłość w psychice. Dotyczy to szczególnie młodych kobiet. W czasie wakacji i ferii dochodzi do największej liczby przestępstw seksualnych.

MOStatystyki są takie: najwięcej – aż 72 % – gwałtów ma miejsce w miastach, w mieszkaniach i domach. Sprawcami zwykle są osoby bliskie i znane ofiarom. Pozostałe miejsca to przede wszystkim ulice, parki, skwery, lasy i samochody. Ofiarą gwałtu może stać się każda kobieta. By zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia:

・ unikaj miejsc ustronnych, nieoświetlonych i odludnych,

・ zapewniaj sobie towarzystwo osób znanych i życzliwych,

・ nie obdarzaj zaufaniem nieznajomych,

・ jeżeli napad stanie się faktem, głośno krzycz lub poproś o pomoc konkretną osobę.

Nie ma ona ani zapachu, ani smaku. Jej spożycie powoduje kilkugodzinną amnezję. Pigułka nie jest wykrywalna w organizmie już po 8 godzinach od spożycia, więc znalezienie osoby, która ją podała bywa bardzo trudne. Przestrzegając podstawowych zasad można znacznie zmniejszyć ryzyko zażycia „pigułki gwałtu”.

・ Nigdy nie przyjmuj napojów i jedzenia od nieznanych osób. Nie dziel się z nikim napojami podczas imprezy. Pij z butelki lub puszki, którą sam otworzyłeś. Jeśli robi to barman żądaj, by robił to przy tobie.

・ Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej, nie pij go!

・Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie (masz np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie.

・ Najlepiej unikaj samotnych (lub w towarzystwie obcych osób) wizyt w klubach.

 Małgorzata Olton – pedagog ZSP w Sadownem