Niepodległość!

2015.11.11.1Słowo wielokrotnie odmieniane w 97. rocznicę Jej odzyskania.

W Sadownem gminne uroczystości rocznicowe rozpoczęła o godz. 11.00 Msza św. w miejscowym kościele parafialnym. Celebrował ją proboszcz parafii ks. Stanisław Wojciechowski w asyście pocztów sztandarowych oraz warty honorowej strzelców z Jednostki Strzeleckiej 5001 i harcerzy z drużyny, która niedawno powstała w Szkole Podstawowej w Sadownem.

Msza odbywała się w intencji Ojczyzny i nas wszystkich, jej obywateli – obecnych, ale szczególnie naszych przodków, dzięki którym stała się właśnie niepodległą. Uroczystość ta miała również inną, ważną intencję – modlono się także za ś.p. Bogusława Kicia, którego imię od tego dnia będzie nosiło Muzeum Ziemi Sadowieńskiej. O intencjach i historii z nimi związanej w swoim wystąpieniu opowiedział p. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne.

Bezpośrednio po mszy jej uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie oddano hołd bohaterom naszej miejscowości, poległym podczas kampanii wrześniowej 1939 r. żołnierzom polskim, a także złożono kwiaty na grobie Bogusława Kicia.

Uwieńczeniem jedenastolistopadowej uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy wejściu do Muzeum Ziemi Sadowieńskiej oraz część artystyczna, podczas której gimnazjaliści słowem i muzyką opowiedzieli o walce narodu polskiego w drodze do niepodległości. Oficjalne obchody tak ważnego święta nie obyły się także bez oficjalnych wystąpień. Do zabrania głosu mieli okazję przedstawiciele naszej Gminy, inicjatorzy i pomysłodawcy nadania imienia Muzeum, a także członkowie rodziny patrona.

Były też podziękowania, a szczególne należą się przede wszystkim przedstawicielom miejscowych władz, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz szkołom – za przygotowanie uroczystości i obiektu muzealnego. Nie zawiodło również Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, które podjęło wszystkich gości słodkim poczęstunkiem i obiadem.

I to by było na tyle. Uroczystość była piękna, a jeśli chodzi o Muzeum, to – wraz ze swoim patronem – oczekuje na zwiedzających. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z sadowieńskiej uroczystości.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński