Obserwujmy unitarkę!

jsJak wcześniej informowaliśmy, w najbliższy weekend (8-10 kwietnia) Jednostka Strzelecka 5001 organizuje w Sadownem kurs unitarny.

Jest to duże przedsięwzięcie i ciekawe z punktu widzenia obserwatorów. Tak duże zgrupowanie jednostek mundurowych nie miało miejsca od czasu ostatniej wojny, czy też nawiedzających w przeszłości te strony klęsk żywiołowych.

2016.04.06.4Jak informuje d-ca JS 5001 st. sierż. ZS Michał Józefowski, w zgrupowaniu unitarnym weźmie udział około 80 strzelców z ościennych Jednostek Strzeleckich. Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Sadowne i dyrektorów placówek oświatowych, strzelcy będą zakwaterowani i poszczególne szkolenia odbędą się w naszym Gimnazjum i ZSP.

Rozpoczęcie kursu unitarnego już w piątek, 8 kwietnia oficjalnym powitaniem o godz. 19.30, a później – jak to w wojsku – zajęcia programowe z musztrą, strzeleckie, capstrzyk, zaprawa poranna, samoobrona itd., itp.

2016.04.06.2Pośród zajęć przewidziano także czas na historię i tradycję oręża polskiego. W sobotę o godz. 18.00 odbędzie się projekcja filmu o wrześniowej obronie odcinka Wizna, którą omówi por. Sochoń, a w niedzielę przed południem zaplanowano zwiedzanie Muzeum Ziemi Sadowieńskiej zlokalizowanego przy Gimnazjum. Niedzielne przedpołudnie to także czas na uczestnictwo w porannej mszy w miejscowym kościele i zapalenie znicza na grobie poległych w kampanii wrześniowej obrońców Sadownego.

Zajęciom strzelców i całemu kursowi unitarnemu możemy się przyglądać, a niektórzy mogą sobie nawet powspominać i przypomnieć okres odbywania zasadniczej służby wojskowej. Zachęcamy do takich obserwacji, a zwłaszcza oficjalnych części kursu – rozpoczęcia i zakończenia, które przewidywane jest na godz. 13.45 w niedzielę. Proszę też obserwować przemarsz do kościoła Jednostek Strzelców w niedzielny poranek.

2016.04.06.3I jeszcze jedna informacja – planowany kurs unitarny jest zaczątkiem długofalowych działań, które zamierza prowadzić na terenie Gminy Sadowne i Powiatu Węgrowskiego Jednostka Strzelecka 5001 im. Dywizjonu Huzarów Śmierci. Potraktujmy ich po przyjacielsku i wspomagajmy w działaniach, które skierowane są na współpracę i wspieranie rozwoju Naszej Gminy. Wkrótce też być może odbędą się u nas kolejne kursy unitarne i następne… Być może powstanie tu centrum szkolenia o zasięgu regionalnym… Ale to przyszłość i dużo pracy, w której powinniśmy pomóc naszym Strzelcom.

Zachęcamy też wszystkich jeszcze niezdecydowanych do zasilenia szeregów Jednostki Strzeleckiej 5001 – jest teraz ku temu okazja.

Tekst/foto: Sławek Chyliński