Wakacje, podróże i… szczepienia

strzykawkaOkres wakacyjny kojarzy się nam z podróżami, także poza granice naszego kraju. Nie zapominajmy o szczepieniach ochronnych.

W dzisiejszych czasach szczepienia dotyczą już każdego z nas. Ich rola jest niezastąpiona i towarzyszą nam od momentu narodzin. Są najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom zakaźnym.

AT1Szczepionki ochronne kojarzą się z okresem dzieciństwa, ale sięgają po nie również dorośli zwłaszcza, gdy w najbliższym czasie wybierają się w podróż za granicę. W wielu krajach Ameryki Południowej, Afryki, Azji turyści będą narażeni na różne choroby zakaźne i jedyną ochroną przed nimi będą właśnie szczepionki, które jednak mają pewien okres opóźnienia nim zaczną działać. Szczepienia przed planowanym wyjazdem powinny więc być wykonane w odpowiednim czasie. Nie zapominajmy o tym i w ferworze przedwakacyjnych zakupów zwolnijmy choć na chwilę i dopełnijmy tego obowiązku. Ochronimy przed chorobami zakaźnymi siebie, a zwłaszcza naszych najbliższych.

W każdym kraju na świecie istnieją odpowiedniki polskiego Kalendarza Szczepień Ochronnych. Istnieją kraje (w większości w strefie subtropikalnej i tropikalnej), w których osoby przybywające z zagranicy muszą posiadać Międzynarodową Kartę Szczepień Ochronnych i muszą być zaszczepione przeciwko chorobom występującym na danym terenie szczególnie często. Warto o tym pamiętać wybierając się do krajów egzotycznych. Informacje na temat tego typu szczepień można uzyskać w poradniach chorób zakaźnych lub w placówkach dyplomatycznych danych krajów.

Nie zapominajmy też o szczepionkach, które uchronią przed ciężkimi, chorobowymi powikłaniami wszystkich tych, którzy pozostają tu, na miejscu, a mogą być narażeni na różnorodne zakażenia. Pamiętajmy: licho nie śpi!

Agata Tabor – pielęgniarka szkolna

Na podstawie: www.abczdrowie.pl