Teoria w praktyce

2016-12-14-213 grudnia Sadowieński Klub Seniora gościł u siebie przedstawicieli Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

2016-12-14-3Tym razem spotkanie seniorów odbyło się w szkolnej sali lustrzanej, która przystosowana jest do prowadzenia sportowych i artystycznych zajęć praktycznych. Ale nie o sport w tym przypadku chodziło, a o przeszkolenie członków Sadowieńskiego Klubu Seniora w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

2016-12-14-4Zajęcia poprowadził Dowódca Jednostki Strzeleckiej im. Dywizjonu Huzarów Śmierci st. sierż. Michał Józefowski, a asystowała mu strzelec Sylwia Jóźwik. Seniorzy chętnie przystąpili do nauki udzielania pierwszej pomocy, w tym m.in. pobudzania krążenia i zastosowania sztucznego oddychania – oczywiście wykorzystując do tego celu fantoma. Była też ożywiona i pouczająca dyskusja na temat występujących lokalnie zagrożeń.

2016-12-14-5St. sierż. Józefowski mówi o tym szkoleniu: Dziś rozpoczęliśmy realizację programu, którego działania mają pomóc w stworzeniu sprawnego systemu Obrony Cywilnej. Zajęcia zaczęliśmy od pierwszej pomocy. Następnie przeszliśmy do dyskusji w temacie lokalnych zagrożeń jakie mogą wystąpić i ich zapobieganiu.

2016-12-14-6Zapewne nie jest to ostatnie spotkanie tego rodzaju, a tematów do dyskusji i wymiany zdań znajdzie się zawsze wiele. Strzelcy rozpoczęli swój program i bardzo dobrze – posiadają ku temu predyspozycje i przeszli odpowiednie szkolenia. Jednostka 5001 już wcześnie dała się poznać sadowieńskiej społeczności ze swojej wiarygodności i systematycznej pracy. Ważne, że mamy tuż obok takich ludzi, na których możemy liczyć w sytuacjach kryzysowych. Działalność Jednostki i współpraca z nią rozwija się – będziemy obserwować kolejne wydarzenia i informować o tym Państwa.

Tekst/foto: Sławek Chyliński