Sadowianki – OSP Szynkarzyzna

23 sierpnia 2015 roku odbyły się uroczyste obchody 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkarzyźnie.

Uroczystość rozpoczęła msza polowa koncelebrowana przez ks. Tomasza Duszkiewicza z miejscowej parafii i ks. Wiesława Niemyjskiego – kapelana strażaków i proboszcza parafii pw. Ojca Pio w Węgrowie.

Ks. Tomasz Duszkiewicz w asyście naszego organisty p. Marcina Bociana.

Główna część uroczystości odbyła się na pięknym, nowym placu przy remizie OSP, a uświetnili ją przybyli goście, reprezentujący szczeble władzy od poziomu lokalnego, poprzez powiatowy i wojewódzki, a kończąc na reprezentantach członków Parlamentu.

Przybyli mieszkańcy Szynkarzyzny i okolic mieli też okazję obejrzeć fragmenty musztry paradnej gminnych jednostek straży i Koła Łowieckiego LOT, których reprezentowały poczty sztandarowe.

Uhonorowaniem działalności jednostki OSP Szynkarzyzna było uroczyste poświęcenie remizy i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a także imienne wyróżnienie zasłużonych strażaków oraz osób wspierających straż w Szynkarzyźnie.

Cała Jednostka OSP w Szynkarzyźnie, za zasługi dla województwa mazowieckiego, od tego dnia będzie mogła pochwalić się Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA.

     Wojewoda Mazowiecki nie zapomniał też o wyróżnieniach dla kliku osób wspierających brać strażacką.

Na zakończenie uroczystości wszyscy przybyli usłyszeli kilka wierszy w wykonaniu miejscowej poetki, p. Elżbiety Sówki, a także specjalny koncert Zespołu Śpiewaczego SADOWIANKI.

Zespołowi akompaniuje Andrzej Budek

Święto zakończyło się wspólnym biesiadowaniem.

PROSTYŃ – DOŻYNKI  GMINNE

Dożynki gminne Małkini Górnej 2015 odbyły się 30 sierpnia w Prostyni.

Dożynkową mszę św. dziękczynną odprawiono 30 sierpnia w samo południe w bazylice w Prostyni. Przewodniczył jej ks. kanonik Ryszard Zalewski – miejscowy proboszcz, a sprawował ją z kapłanami z obu małkińskich parafii. Co ciekawe, parafia Prostyń położona jest w diecezji drohiczyńskiej, a parafie małkińskie – w łomżyńskiej.

Podczas mszy środek bazyliki zajmowało kilkanaście wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa. Jeden wspanialszy od drugiego, co było doskonale widać podczas korowodu dożynkowego, poprowadzonego z kościoła na błonia parafialne przez zespół Sadowianki z Sadownego oraz starostów dożynek Jolantę Kleszczyńską i Mariusza Rytel – Andrianika z Prostyni, kroczących z dużym bochnem chleba.

Korowód Dożynkowy prowadzony przez zespół SADOWIANKI

Wszystkie wieńce ustawiono pod sceną. Przez kilka godzin trwała biesiada dożynkowa z zespołami: Małkinianka z Małkini, Jarzębina z Broku, Sadowianki z Sadownego, BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej i Cantilena z Małkini.

Najważniejszą częścią uroczystości był obrzęd dzielenia się z uczestnikami dożynek małymi chlebkami, które roznosiły SADOWIANKI oraz dużym chlebem, złożonym przez starostów na ręce pani Wójt.

Tuż przed wejściem na scenę w Prostyni

SADOWIANKI na scenie w Prostyni

W Prostyni można było też podziwiać stoły sołeckie, na których były też do skosztowania lokalne smakołyki i napitki. Wszystkie brały udział w konkursie, a sołectwa w turnieju sołectw.

Wieczorem fani disco polo mogli posłuchać koncertu zespołów: Mega Stars i X – Fort z Adamem Kraśko (z programu telewizyjnego ,,Rolnik szuka żony”).

MAŁKINIA – Jubileusz Zespołu MAŁKINIANKA

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej p. Andrzej Sadowski zaprosił ludowe zespoły z sąsiednich gmin na Jubileusz XXX- lecia Zespołu Ludowego ,,Małkinianka”.

SADOWIANKI prezentują na scenie swój program

 

Spotkanie to odbyło się 26 lipca 2015 roku w GOKiS w Małkini. Gospodarz uroczystości przywitał przybyłych gości i wręczył wyróżnienia Jubilatom.

Następnie rozpoczęły się występy poszczególnych zespołów. Po występach uhonorowano wykonawców pamiątkowymi statuetkami.

Kiedy już zrobiło się ciemno i na placu zabłysły lampiony rozpoczęła się wspólna biesiada wszystkich zespołów. Gospodarze przygotowali pyszny poczęstunek, po spożyciu, którego tańczono i śpiewano znane zespołom piosenki.

SADOWIANKI – Małkinia Górna

 

WĘGRÓW

W Węgrowie 13 września 2015 r. po raz kolejny odbyło się Mazowieckie Święto Chleba.

Uroczystość Mazowieckiego Święta Chleba poprzedziła Msza Święta w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, a następnie cała impreza przeniosła się na pobliski Rynek Mariacki.

Pośród stoisk z rękodziełem ludowym i wiejskim „jadłem” na scenie zaprezentowały się: Miejska Orkiestra Dęta, Zespół Ludowy „Węgrowianie” Korytnickie Promyczki, Tadeusz Ross, Zespół Śpiewaczy SADOWIANKI, Młodzieżowa Orkiestra ze Zwolenia, Roman Brochocki i Kapela Łochowska.

Krysia Wetoszka i Marysia Szymanik oraz nagrodzony I miejscem wieniec

 

W trakcie imprezy przybyłych gości kusiły zapachy unoszące się z odświętnie przystrojonych stoisk zapełnionych znakomitymi domowej roboty wypiekami, wędlinami i nalewkami.

Wybór najlepszych chlebów i wieńców dożynkowych był z pewnością niezwykle trudny, ponieważ wszystkie prezentowały się wspaniale. Mimo to Komisja wyłoniła zwycięzców w konkursach:

„WIEŃCE   DOŻYNKOWE   TRADYCYJNE”:
I miejsce – Zespół „SADOWIANKI” z Sadownego,
II miejsce – Reprezentacja Wsi Chmielew,
III miejsce – Zespół „Iwowianki” z miejscowości Iwowe.

Działamy w nieco innym składzie. Przestaje współpracować z zespołem pan Andrzej Budek, ale dochodzą dwie panie: Ela Dębkowska i Tereska Biernat.

SADOWNE – GOK

Dnia 25 września 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem odbyło się spotkanie poświęcone tradycji ,,Dożynek”.

O pojęciu tradycji, procesie tworzenia wieńca dożynkowego, o tym skąd wywodzą się dożynki oraz o tym jak wyglądają same dożynki opowiadały uczniom Pani Ewa Piórkowska i Pani Maria Szymanik.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały wykładu naszej koleżanki Marysi Szymanik

 

P. Marysia Szymanik dokładnie nazwała wszystkie zboża i zioła wchodzące w skład wieńca oraz opowiedziała ile pracy i trudu włożono w jego wykonanie. Po wykładzie dzieci jeszcze zadawały różne pytania, ale również panie wychowawczynie sprawdziły zapamiętaną wiedzę swoich uczniów.

Była to wspaniała lekcja z cyklu ,,Tradycje wsi polskiej”.

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2017 (kronika dostępna w zbiorach GOK Sadowne)