Spotkanie z przyrodnikiem

Co zrobić, gdy spotkamy wilka? Co jedzą wilki? Jak wygląda wilcza rodzina?

Na te i wiele innych pytań w piątkowy poranek w sadowieńskiej podstawówce odpowiadał znany fotograf, filmowiec, ale przede wszystkim miłośnik przyrody – pan Sławek Wąsik.

Jak sam mówi o sobie, pasję do fotografowania trzeba mieć w głowie i w sercu, nikt, kto nie lubi tego co robi, nie stanie się dobrym obserwatorem. Popełnił w swoim życiu kilka książek m.in. o metodach i sposobie pracy z aparatem fotograficznym i kamerą, ale również jest autorem ogromnej ilości pięknych i niezwykłych zdjęć w przewodnikach, albumach oraz filmów przyrodniczych. Wiele z jego filmów jest dostępnych w Internecie, a wpisując w wyszukiwarkę nazwisko można też nacieszyć oko niesamowitymi miejscami, które aż się proszą żeby je odwiedzić.

Pan Sławek lubi wszystkie zwierzęta, ale największym sentymentem darzy wilki, których odnalezienie i uwiecznienie nie jest jednak najprostszym zajęciem – to długie dni siedzenia w czatowni, bez ruchu, w oczekiwaniu aż człowiek przesiąknie zapachem lasu, aby nie odstraszać zwierzyny. To również chwile strachu, konsternacji, ale i szczęścia, kiedy uda się choć kilka ujęć. Świadczy o tym chociażby fakt, że wilkami pan Wąsik zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Ale wierzcie, że warto……

Z zapartym tchem i wielkim zainteresowaniem słuchacze oddawali się opowieściom snutym przez tego genialnego artystę, a pokazywane zdjęcia niejednokrotnie wywoływały okrzyki zachwytu i radości. I gdyby nie szybko upływający czas, na pewno zatrzymalibyśmy go w naszej szkole dłużej, bo takich historii o otaczającym świecie przyrody nie znajdziecie w żadnym filmie.

Sylwia Ilczuk

Zdjęcia w galerii Google>>>