Jedyna taka noc w Polsce!

Noc Sów – to jedyna taka noc w Polsce, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

24-25 marca już po raz siódmy cała Polska zachwyci się sowami!

Sadowieńskie dzieci zachwyciły się nimi już po raz piąty, a było to w nocy z 23/24 marca.

Nocny spacer po lesie poprzedziło spotkanie w szkole, które zorganizowała p. Sylwia Ilczuk przy współpracy z panem leśniczym Wojciechem Zakrzewskim. Uczniowie obejrzeli film i ciekawą prezentację o sowach, wysłuchali wydawanych przez nie odgłosów, a chętni mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o tych tajemniczych ptakach. Spotkanie odbywało się w ciekawej scenerii – z każdego miejsca klasy „spoglądały” sowy znajdujące się na przyniesionych gadżetach: kubeczkach, bluzeczkach, zakładkach, torebkach… oraz rysunkach biorących udział w konkursie plastycznym. Po rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu nagród ufundowanych przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Sadownem oraz Nadleśnictwo Łochów, dzieci pod opieką p. Sylwii, p. Wojciecha i p. Agnieszki Narowskiej udały się lasu, by nasłuchiwać i wabić sowy. I udało się!!! W bardzo szybkim czasie odezwała się samiczka puszczyka. Z relacji p. Sylwii wiemy, że było to wydarzenie nadzwyczajne, gdyż samiczka – na przestrzeni pięciu edycji tej akcji – po raz pierwszy zareagowała na wabienie i usłyszano jej głos.

Wyrazy uznania dla p. Sylwi Ilczuk za ogromne zaangażowanie i zorganizowanie wartościowego spotkania, Panu Leśniczemu i wolontariuszom za nieocenioną pomoc, a dzieciom – za udział w akcji, zgłębianie wiedzy przyrodniczej, której odzwierciedleniem były wykonane plastyczne prace konkursowe i treść odpowiedzi zorganizowanego w trakcie spotkania testu o życiu i głosach sów. A oto wyniki tych konkursów:

Konkurs plastyczny

– I miejsce – Amelka Puścion

– II miejsce – Weronika Mielcarz

– III miejsce – Kuba Puścion

– IV miejsce – Szymon Zakrzewski i Maciej Szcześnik

Wyróżnienia: Zuzia Gierej, Ania Bojanowska, Iza Ilczuk, Filip Ilczuk, Kacper Kądziela i Ola Akonom.

Test wiedzy o sowach

I miejsce – Szymon Zakrzewski

II miejsce – Dominik Kacprzyk

III miejsce – Wiktoria Decyk

Gratulujemy i już teraz zapraszamy na kolejną „Noc sów” – oczywiście za rok.

Zdjęcia w galerii Google>>> 

Tekst: Danuta Chylińska

Foto: Sławek Chyliński