Sadowne godnie uczciło całoroczną pracę rolników

15 sierpnia w Sadownem odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, stanowiące ważny element obchodów Roku Niepodległości w Gminie Sadowne.

Hasło przewodnie tegorocznych Dożynek to: „Dziękuj i świętuj z nami!”, a ich gospodarzem było sołectwo Płatkownica.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, celebrowaną przez ks. Stanisława Wojciechowskiego w intencji uczestników Dożynek, a honorowe miejsce w naszej świątyni zajęły wieńce dożynkowe, wykonane przez poszczególne sołectwa, wraz z asystami. Wprowadzili je do kościoła Starostowie Dożynek – Państwo Hanna i Tomasz Szymanikowie z Płatkownicy.

Po mszy korowód uczestników Dożynek Gminno – Parafialnych przemaszerował na Plac Kościelny, gdzie kontynuowano już bardziej świeckie uroczystości, które poprowadził Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda.

Po oficjalnym powitaniu, publiczność miała okazję podzielić się symbolicznie z Wójtem Gminy Sadowne p. Waldemarem Cyranem, jego małżonką oraz Starostami Dożynek chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów zbóż, a chwilę tę uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”. Powołana przez Organizatorów Komisja Konkursowa w składzie pp.: Marcin Gręda, Ewa Piórkowska, Danuta Chylińska i ks. Bartosz Ojdana, oceniła wieńce dożynkowe. W tym roku za najpiękniejsze wieńce nagrodzono sołectwa:  I miejsce- Płatkownica, II – Sojkówek, III – Sadoleś, wyróżnienia: Ocięte, Krupińskie i Morzyczyn Włóki. Przedstawiciele laureatów Konkursu oraz jego uczestników odebrali statuetki i dyplomy z rąk p. Marszałek Województwa Mazowieckiego Elżbiety Lanc, proboszcza parafii Sadowne ks. Stanisława Wojciechowskiego i Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana. Specjalne podziękowanie za swoją działalność otrzymał też Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.

Warto też podkreślić, że tegoroczne Dożynki stały się jednym z elementów obchodów Roku Niepodległości w Gminie Sadowne. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to też szczególna okazja do zwrócenia uwagi i wyróżnienia patriotycznego wysiłku wsi polskiej, a także wyrażenia uznanie dla pełnej poświęcenia bieżącej pracy naszych rolników i podkreślenia ich silnego przywiązanie do tradycji oraz najbardziej fundamentalnych wartości.

I na zakończenie – wiersz p. Elżbiety Sówki, który nasza poetka napisała specjalnie na tę okazję:

Na święto Gospodarzy

Piętnastego sierpnia
Piękne święto mamy
Wieńcem dożynkowym
Dziś wszystkich witamy

Każdy dzisiaj powie
Że warto świętować
Za plony zebrane
Pięknie podziękować

Wszystkie wioski w gminie
Wieńce nam uwiły
I w ten sposób pracę
Bardziej uwieczniły

Przy tej to okazji
Będą i nagrody
Każdy by chciał zdobyć
Za swój wieniec drogi

Będziemy podziwiać
Nasze piękne plony
To jest trud rolników
Wciąż niedoceniony

Będą i występy
Orkiestra będzie grała
Niech nam żyje Gmina
Z mieszkańcami cała

A na podsumowanie – zaproszenie na Dożynki Diecezjalno – Powiatowe, które odbędą się już 8 września br. w Sadownem.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński