Łączy nas… Polska

„Niepodległość, niezależność, rocznica” – to słowa, które często padały dzisiaj w sali gimnastycznej ZSP w Sadownem. Obchodzono tu uroczyście 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Popołudniem 18 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem Dyrektor Szkoły p. Sławomir Ryszawa powitał gości, którzy przybyli na organizowane przez Powiat Węgrowski uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Była to kolejna z imprez, którą wpisano w powiatowy harmonogram obchodów tego Święta. Tym razem przygotowali ją nauczyciele i uczniowie sadowieńskiego ZSP.

Cóż znaczy słowo „niepodległość”.  Jest to niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych. Dla naszego kraju ma ono wyjątkowe znaczenie po 123 letniej niewoli. Wyjątkowy był też rok 1918, gdy Polska odzyskała niepodległość i wyjątkowi byli „ojcowie” tamtych czasów, a wśród nich Roman Dmowski, który stał się głównym bohaterem sadowieńskiej uroczystości.

Uczestnicy tej pięknej uroczystości z zainteresowaniem obejrzeli przygotowany pod kierunkiem p. Ewy Sówki słowno – muzyczny występ uczniów o historii utraty i odzyskania niepodległości, przeplatany prezentacją multimedialną, pieśniami patriotycznymi całej grupy i solistek: Magdy Berezy i Julii Urbankowskiej, którym akompaniował p. Kamil Kiełek. Świetnie też zaprezentował się Zespół Taneczny „Sadowne” pod kierownictwem p. Mirosławy Renik.

Wiele pochwał dla artystów i dobre tematy do dyskusji, które były ukoronowaniem uroczystości – oczywiście przy stoliku kawowym, który przygotowało sadowieńskie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Ale ile można opowiadać? Zobaczmy sami…

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński