Sadowieńskie spacery

Wkrótce nowa propozycja Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem. Tym razem będzie to cykl artykułów z trasami dla miłośników spacerów po Sadownem.

Kontynuując prezentację ciekawych miejsc gminy Sadowne, które Gminny Ośrodek Kultury przedstawił w przewodniku rowerowym: „Sadowne i okolice” (dla przypomnienia na portalach: www.info.sadowne.pl oraz www.gok.sadowne.pl i w formie drukowanej – wciąż gratisowo dostępna w GOK-u) postanowiliśmy zaproponować Państwu bliższe poznanie centrum gminy – Sadownego – w czasie kilku pieszych wędrówek. Osada liczy obecnie około 1300 stałych mieszkańców i bliższe poznanie jej dziejów, obecnego wyglądu oraz najbliższego otoczenia jest możliwe w trakcie kilku, kilkukilometrowych i kilkugodzinnych wędrówek.

Z pewnością zauważyliście, że w ofercie dziesięciu wycieczek rowerowych po Ziemi Sadowieńskiej samo Sadowne było ich początkiem i końcem, ale jako takie zostało potraktowane trochę „po macoszemu”. Nadrabiamy to i zachęcamy do zmiany formy aktywności, pozostawienia jednośladów, zwolnienia tempa pokonywania tras, krótko mówiąc – pospacerowania, a może też i dłuższych chwil refleksji w wielu ciekawych miejscach, jakie spróbujemy Państwu pokazać w Sadownem. Trudno, bowiem, „rowerem” poznawać takie niezwykłości jak choćby nasza Świątynia z jej historią i otoczeniem, prawie dwustuletni cmentarz z tysiącami grobów i dziesiątkami pomnikowych dębów, nasz Gminny Ośrodek Kultury z jedną z największych i najlepszych wiejskich bibliotek, Muzeum Ziemi Sadowieńskiej czy kompleks szkolny.

Część z Państwa może pomyśleć, że co może być niezwykłego w niewiele ponad tysiąc mieszkańców liczącej mazowieckiej wiosce, jakich przecież setki czy tysiące w kraju. Zapewniamy, że, po zapoznaniu się z atrakcjami Sadownego, zmienicie zdanie, a może… tak jak my uznacie, że warto było spokojnie przejść za każdym razem po kilka kilometrów, porozglądać się i stwierdzić na koniec, że Sadowne jest niezwykłe, jak to nasze „Sadowianki”, wraz z widownią, wielokrotnie śpiewają: „przecudowne” i zapewnia możliwości aktywnego spędzania czasu wśród pięknej przyrody, a jednocześnie odkrycia ciekawej historii i różnorodnej „współczesności”.

Zachęcamy byście nie poprzestawali na tym, co być może nieudolnie zaproponujemy, bo żadni z nas przewodnicy. Śmiało pytajcie „miejscowych” o wszystko, co napotkacie i Was zaciekawi. Sadowiacy to ludzie życzliwi, przekonacie się, że chętnie pomogą, objaśnią, może i sami powspominają, bo dzieje Sadownego, jego osobliwości przyrodnicze i kulturowe nie są banalne, o czym my też spróbujemy Was przekonać. W opisach spotkacie się Państwo z czymś nieznanym lub mało znanym, jak: patroni ulic, lokalne nazwy miejsc czy zjawisk. Może będzie to okazją do samodzielnego „poszperania” i poszerzenia swojej wiedzy.

Zachęcamy do śledzenia kolejnych artykułów z cyklu „Sadowieńskie spacery”.

Tekst: RW

Foto: Sławek Chyliński