Warto rozmawiać?

Warto – rozmawiać, przypominać, wyjaśniać… przedstawiać „wszem i wobec” mało znane przypadki pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej, za którą naszym rodakom przyszło zapłacić najwyższą cenę.

Już 24 marca będziemy mieli okazję upamiętnić mieszkańców Sadownego i naszej Gminy, którzy w czasie II wojny światowej, pomimo zagrożenia utraty życia, podjęli ryzyko niesienia pomocy prześladowanym przez okupanta Żydom. Ku ich czci, po uroczystej mszy świętej, która odbędzie się o godz. 11.00 w miejscowym kościele, na przykościelnym skwerku nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Mieszkańców Gminy Sadowne za pomoc okazaną Żydom, a następnie – już na ul. Mazowieckiej – odsłonięcie tablicy upamiętniającej Rodzinę Lubkiewiczów, zamordowanych przez żołnierzy niemieckich… za bochenek chleba, który przekazali dwóm dziewczynom narodowości żydowskiej.

O wydarzeniu z 13 stycznia 1943 r., którego finałem była tragiczna śmierć Marii, Leona i Stefana Lubkiewiczów, piekarzy z Sadownego, pisaliśmy wcześniej. Pisały też o tym media ogólnopolskie, a także mogliśmy obejrzeć prezentowane przez telewizję publiczną reportaże. W przeddzień sadowieńskich uroczystości przypomnimy Państwu fragment reportażu z programu TVP „Warto rozmawiać”, w którym o tym tragicznym wydarzeniu opowiada p. Grażyna Olton, wnuczka zamordowanych piekarzy.

Zapraszamy wszystkich Państwa na uroczystości upamiętniające naszych rodaków, którzy nieśli bezinteresowną pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Na uroczystości zapraszają: dr Wojciech Kozłowski – Dyrektor Instytutu Pileckiego, Ewa Besztak – Starosta Węgrowski i Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne, a odbędą się one pod honorowym patronatem Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc.

Zobacz film na stronie https://vimeo.com/324189321

Tekst: Sławek Chyliński