Pamiętamy o poprzednikach przy okazji naszego 100-lecia…

W niedzielę, 23 czerwca w ramach obchodów 100-lecia OSP Wilczogęby uczciliśmy pamięć naszych druhów, którzy już odeszli, zapalając znicze na ich grobach na cmentarzu w Sadownem.

Zlokalizowaliśmy też i zapaliliśmy znicz na grobie pierwszego prezesa Jednostki Józefa Szczechury w Korytnicy.

Głównymi uczestnikami uroczystości była młodzież i dzieci z Wilczogąb: Jula, Przemek, Mateusz, Zuza, Martyna i Sebastian, które wybrały się do Sadownego rowerami w towarzystwie druhów Barbary, Adama i Stanisława.

Po drodze dzieci poznawały historię mijanych miejsc: Wilczogąb, Sojkówka, Sadownego.

Pod cmentarzem czekali na nich strażacy z rodzinami, w tym dziećmi. Mieszkańcy Wilczogąb z dużym zaangażowaniem przyjęli pomysł odwiedzenia grobów byłych strażaków przez dzieci. Dowieźli oni samochodami znicze z nalepkami, specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność do umieszczenia na każdym odwiedzanym grobie.

Podzieleni na grupy dzieci i dorośli przechodzili od grobu do grobu strażaków z Wilczogąb, zapalając znicz i naklejając naklejkę przy nazwisku druha na nagrobku.

W sumie odwiedziliśmy prawie 50 grobów założycieli i byłych członków OSP Wilczogęby.

A przy okazji dzieci poznawały swoich przodków i ich zasługi dla Jednostki. Również dla dorosłych wizyta ta była okazją do wspomnień o swoich bliskich i ich udziale w działalności miejscowej straży w okresie 100 lat jej istnienia.

Wizyta na cmentarzu przebiegła w rodzinnej, ale i uroczystej atmosferze. Rozmowom nie było końca.

A potem była nagroda dla dzieci za wspaniały udział w tej uroczystości – lody w kawiarni Marica. Dołączyli do nich też dorośli.

Powrót do domu, oczywiście na rowerach, odbył się tym razem przez Zarzetkę, aby obejrzeć i poznać historię kapliczki św. Jana Nepomucena, który sam „wybrał” sobie przed ponad 100 laty miejsce, gdzie chce stać i chronić przed powodziami mieszkańców gminy Sadowne.

W miejscowym sklepie na zakręcie znowu były lody. A potem już prosto do domu…

Tekst/foto: Stanisław Stebelski