„Młodzi duchem”

15 sierpnia w Sadownem odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Hasło przewodnie tegorocznych Dożynek to: „Młodzi duchem”, a ich gospodarzem było sołectwo Wilczogęby.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, celebrowaną przez proboszcza ks. Antoniego Kunickiego w intencji uczestników Dożynek i obchodzącego swoje 45-lecie Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki.

Wieńce dożynkowe, które przygotowały poszczególne sołectwa, i ich asysty wprowadzili do kościoła Starostowie Dożynek – Państwo Dorota i Łukasz Biernatowie z Wilczogąb. Po mszy korowód uczestników Dożynek Gminno – Parafialnych przemaszerował na plac targowy przy kościele, gdzie kontynuowano już bardziej świeckie uroczystości. Poprowadził je Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda.

Po oficjalnym powitaniu, publiczność miała okazję podzielić się symbolicznie z Wójtem Gminy Sadowne p. Waldemarem Cyranem, jego małżonką oraz Starostami Dożynek chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów zbóż, a chwilę tę uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”.  Zespół zajął też honorowe miejsce na scenie, przyjmując od Organizatorów i gości, wśród których można było zauważyć przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu oraz parlamentarzystów, życzenia „urodzinowe”, a także drobne upominki. Przy tej okazji uhonorowano statuetkami obecnych oraz byłych członków Zespołu i osoby wspierające, a uwieńczeniem tej części Dożynek był koncert Jubilatów oraz współpracujących zespołów ludowych i tort, a właściwie kilka tortów, które osłodziły chwile wspomnień. Były też wiersze p. Elżbiety Sówki.

Powołana przez Organizatorów Komisja Konkursowa w składzie pp.: ks. Antoni Kunicki, Marcin Gręda, Ewa Piórkowska, Danuta Chylińska i Dorota Mianowicz, oceniła wieńce dożynkowe. W tym roku za najpiękniejsze wieńce nagrodzono sołectwa:  I miejsce – Sadoleś, II – Ocięte, III – Sojkówek, wyróżnienia: Morzyczyn Włóki, Sokółka, Grabiny, Zieleniec i Krupińskie. Przedstawiciele laureatów Konkursu oraz jego uczestników odebrali statuetki i dyplomy z rąk Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana oraz przedstawicieli Organizatorów.

Bezpośrednio potem nagrodzono też laureatów konkursu na „Najpiękniejszy ogród Gminy Sadowne 2019”. Oto jego wyniki: I miejsce – p. Elżbieta Dębkowska z Płatkownicy, II miejsce – p. Agnieszka Warda z Sadolesia, III miejsce – p. Bartosz Ołdak z Wilczogąb, wyróżnienia: p. Janina Kalbarczyk z Sadolesia i p. Bożena Puścion z Zarzetki. Nagrody wręczyli Organizatorzy Konkursu oraz jego sponsorzy: za miejsca I-III – PSB Mrówka Sadowne i za wyróżnienia – Sklep Ogrodniczy AGAWA z Sadownego.

Warto podkreślić, iż uroczystościom dożynkowym towarzyszyły, oprócz stoisk handlowych i placu zabaw dla dzieci, prezentacje sołectw i sadowieńskich instytucji. W ich namiotach można było skosztować regionalnych produktów oraz uzyskać informacje na temat historii i obecnych czasów regionu sadowieńskiego. Na scenie zaś uczestnikom umilały czas zespoły artystyczne:

– Mobilny Klub Czerwonego Noska z programem rozrywkowo- animacyjnym dla dzieci, interaktywną zabawą, piosenkami oraz animacjami. W roli głównej klown – Marlena Uziębło.

– Zespół „Revers Band” z Wyszkowa z repertuarem disco polo, znanymi przebojami polskimi i zagranicznymi oraz znany nam Zespół Muzyczny „Sami Swoi” z Zieleńca.

Gwiazda wieczoru to Zespół „Future Folk” łączący muzykę taneczną z góralszczyzną. Jego członkowie, Stanisław Karpiel – Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin, rodem z Zakopanego, wnoszą do Zespołu typowe dla regionu elementy tradycji ludowej, a Matt Kowalsky wzbogaca całość o nowoczesne brzmienia.

A na koniec zabawa z Dj-em – prawie do samego rana.

Atrakcje dla mieszkańców przygotował Urząd Gminy w Sadownem, Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Obsługa muzyczna imprezy należała oczywiście do p. Pawła Zyśka i Firmy SOUNDSTREAM.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Zobacz też film>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński