2021 – Bieg Grzymały w Sadownem

W niedzielę 4 lipca w Sadownem odbył się VIII Bieg i IV Marsz Nordic Walking ku czci bł. ks. Edwarda Grzymały. Bieg wygrał Wojciech Skory z Warszawy.

Na starcie do dziewięciokilometrowego Marszu Nordic Walking stanęło 27 zawodników, a na dłuższą o kilometr trasę biegu wyruszyło 52 miłośników biegania. Rejestracją i systemem elektronicznego pomiaru czasu podczas zawodów zajmowała się znana już nam firma Chiptiming, która na swojej stronie internetowej prezentuje listę zawodników i ostateczną klasyfikację zawodów.

Głównym celem tej imprezy było przybliżenie uczestnikom postaci zamordowanego przez hitlerowców błogosławionego księdza doktora Edwarda Grzymały (w najbliższym czasie stanie się on Patronem Gminy Sadowne), ale też propagowanie zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności, popularyzacja biegania i marszu nordic walking, jako najprostszych form rekreacji fizycznej oraz promocja Sadownego i Gminy Sadowne – miejsc atrakcyjnych dla zdrowego wypoczynku.

Organizatorami tegorocznej imprezy sportowej byli: Gmina Sadowne, Klub Sportowy „Wicher” Sadowne, Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem i Nadleśnictwo w Łochowie, a patronat medialny nad imprezą sprawował Portal INFO Sadowne.

Impreza sportowa odbyła się 4 lipca 2021 roku w Sadownem. Start: marsz o godz. 10.45, bieg o godz. 11.00. Start i meta zostały usytuowane na polanie leśnej przy wiacie Koła Łowieckiego św. Huberta.

Przed rozpoczęciem zawodów przedstawiciele Organizatorów zapaleniem symbolicznych zniczy upamiętnili Patrona Biegu bł. Edwarda Grzymałę – w miejscu jego urodzin oraz pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej mieszkańców Gminy Sadowne narodowości żydowskiej i polskiej, pogrzebanych na tzw. Majdanie zlokalizowanym nieopodal leśnej polany.

Zawody oficjalnie otworzył przedstawiciel KS WICHER Sadowne, jednocześnie prowadzący zawody – p. Tadeusz Danaj. O 10.45 ruszyli zawodnicy nordic walking, a po piętnastu minutach biegacze.  Na miejscu pozostali tylko kibice, którzy chętnie korzystali z możliwości zwiedzenia znajdującego się obok Centrum Edukacji Łowiectwa i Leśnictwa im. Profesora Zygmunta Jasińskiego w Sadownem – oprowadzał ich kustosz p. Krzysztof Kądziela. Oczekujący na zawodników mieli też okazję wziąć udział w teście wiedzy pod namiotem Nadleśnictwa Łochów, a także skorzystać z posiłku przygotowanego przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem: grillowanych kiełbasek i szaszłyków, kanapek ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz kawy czy herbaty.

A na trasie? Zmagania zawodników ze swoimi słabościami i rywalizacja… Na mecie jako pierwszy zjawił się p. Wojciech Skory z czasem 00:38:40:56.

Po biegu i marszu? Pozostało już tylko podsumowanie i uhonorowanie zawodników – wszystkich medalami pamiątkowymi, a najlepszych w klasyfikacjach open i wiekowych pucharami, które wręczyli przedstawiciele Organizatorów i instytucji wspierających sadowieński sport: p. Bogusław Piątek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów p. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem i p. Marcin Gręda – Zastępca Wójta Gminy Sadowne.

A oto klasyfikacja najlepszych zawodników tej imprezy sportowej:

BIEG – 10 km                                                                         

KOBIETY

Klasyfikacja open:

I miejsce – Patrycja Malenka

II miejsce – Agnieszka Brogowicz Stępniewska

III miejsce – Teresa Kempisty

Klasyfikacja wiekowa 16 – 29 lat

I miejsce – Anna Szymanik

II miejsce – Magdalena Malik

Klasyfikacja wiekowa 30 – 49 lat

I miejsce – Patrycja Malenka

II miejsce – Agnieszka Brogowicz Stępniewska

III miejsce – Teresa Kempisty

Klasyfikacja wiekowa 50+

I miejsce – Dorota Nadwodna-Piersa

MĘŻCZYŹNI

Klasyfikacja open:

I miejsce – Wojciech Skory

II miejsce – Tomasz Gałązka

III miejsce – Jakub Rudo

Klasyfikacja wiekowa 16 – 29 lat

I miejsce – Patryk Świętochowski

II miejsce – Filip Jakubik

III miejsce – Marcin Tyszka

Klasyfikacja wiekowa 30 – 49 lat

I miejsce – Wojciech Skory

II miejsce – Tomasz Gałązka

III miejsce – Jakub Rudo

Klasyfikacja wiekowa 50+

I miejsce – Sławomir Mąka

II miejsce – Henryk Skłodowski

III miejsce – Wiesław Modzelewski

MARSZ NORDIC WALKING – ok. 9 km

KOBIETY

Klasyfikacja open:

I miejsce – Jolanta Zapałowska

II miejsce – Ewa Tomczak

III miejsce – Małgorzata Gadomska

Klasyfikacja wiekowa 16 – 45 lat

I miejsce – Ewa Tomczak

II miejsce – Anna Wierzchołowska

III miejsce – Katarzyna Matusik

Klasyfikacja wiekowa 46+

I miejsce – Jolanta Zapałowska

II miejsce – Małgorzata Gadomska

III miejsce – Ewa Syrek

MĘZCZYŹNI

Klasyfikacja open:

I miejsce – Marcin Tomczak

II miejsce – Piotr Wojtkowski

III miejsce – Stanisław Kamiński

Klasyfikacja wiekowa 16 – 45 lat

I miejsce – Marcin Tomczak

II miejsce – Piotr Wojtkowski

Klasyfikacja wiekowa 46+

I miejsce – Stanisław Kamiński

II miejsce – Jerzy Marszałek

III miejsce – Janusz Zbieć

Pełne wyniki zawodów na stronie Firmy Chiptiming – http://www.chiptiming.pl/pl/zawody_szczegoly/VIII-Bieg-i-IV-Marsz-Ku-Czci-Blogoslawionego-dr-Edwarda-Grzymaly

Po zawodach oczywiście nie obyło się bez regeneracji wyczerpanych organizmów zawodników, dlatego też Organizatorzy przygotowali dla nich posiłek regeneracyjny, a na deser – jagodzianki od p. Ryśka. Zgodnie też z tradycją, uczestnicy zawodów wzięli udział w losowaniu drobnych upominków ufundowanych przez Organizatorów.

Za przygotowanie i bezproblemowy przebieg imprezy podziękowania należą się Organizatorom i Sponsorom, ale też wspierającym ich i biorącym udział w obsłudze oraz zabezpieczeniu imprezy członkom KS „Wicher” Sadowne, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem czy druhom z OSP Sadowne.

Już teraz zapraszamy też wszystkich miłośników biegów na kolejne spotkanie – podczas Biegu i Marszu pn. „Nadbużańska Szóstka”, który tym razem odbędzie się w m. Rażny 22 sierpnia br.

Zdjęcia w Galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński