Odwiedziny u sąsiadów…

Sadowieński Klub Seniora ponownie zaskakuje pomysłami, ale – jak zawsze – ukierunkowanymi na rekreację i poprawę zdrowia.

Tym razem zbieżność: 11-tego sierpnia i 11-tu uczestników wybrało się spod Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem na rajd rowerowy, który przebiegał przez dwie sąsiadujące z nami gminy. Droga jednośladów wiodła przez sadowieńską stację kolejową do Mrozowej Woli, a następnie przez Księżyznę i Zagrodniki do Ostrówka, gdzie znajduje się główny cel zaplanowanej przez seniorów podróży – Cmentarz Masowej Zagłady Jeńców w Ostrówku.

Jak podają oficjalne źródła, w 1941 roku hitlerowcy utworzyli na terenie fabryki w Ostrówku obóz dla jeńców radzieckich. W obozie tym wskutek nieludzkich warunków, bestialskiego traktowania i mordowania zginęło 10 tysięcy jeńców. Dzisiaj ofiary i miejsce ich pochówku przypominają i wskazują pomniki ku czci pomordowanych z napisami:

„Cmentarz ofiar masowej zagłady jeńców radzieckich w Ostrówku. W 1941 roku hitlerowcy utworzyli na terenie fabryki obóz dla jeńców radzieckich. W obozie tym wskutek nieludzkich warunków, bestialskiego traktowania i mordowania zginęło 10 tysięcy jeńców”

***

PAMIĘCI 10 TYSIĘCY ŻOŁNIERZY

ARMII RADZIECKIEJ

ZAMORDOWANYCH W BESTIALSKI SPOSÓB

W LATACH 1941 – 1942 W OBOZIE JEŃCÓW

ZBRODNI DOKONALI LUDOBÓJCY HITLEROWSCY

No cóż, po oddaniu hołdu pomordowanym trzeba wrócić jeszcze do domu. Jak podają seniorzy, warto było się wybrać na taką przejażdżkę – pogoda dopisała, a liczącą 35 km trasę rowerzyści pokonali bez trudu.

Po raz kolejny SKS pokazał, że można połączyć rekreację, ćwiczenia prozdrowotne i wspólne zwiedzanie najbliższej okolicy, oczywiście w doborowym towarzystwie. Myślę, że obrano tu dobry kierunek nie tylko jazdy, ale też mający na celu przypomnienie i utrwalenie elementów historii leżącej u podstaw naszych małych ojczyzn.

Pamiętajmy: nie liczy się tylko obecna polityka, jej opcje czy to, co będzie, ale wspomnienie tego, co już było i ludzi, którzy żyli i tracili najlepsze, co posiadali – życie.

Tekst: Sławek Chyliński

Foto: Grażyna Kądziela